probleem kehakaaluga 08.01.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

vabandan, et tülitan teid sellise teemaga, millest on juba nii palju juttu olnud.

kui vähe võib minimaalselt päevas süüa (kalorites), et ainevahetus ei läheks "säästureziimile"? ja kui ma söön näiteks 1200 kcal ja teen nt 2 tundi trenni ehk kulutan sellega umbes 700 lisakalorit, kas see mõjub siis ainevahetusele sama halvasti, kui ma sööksin ainult 500 kcal ja jätaksin trenni tegemata.
olen 20aastane neiu 165/70, pärilikult juba ilmselt aeglase ainevahetusega (suguvõsas palju ülekaalulisi). tahaksin 15 kg alla saada, kas see on mul väga ebareaalne eesmärk?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eesmärk ei ole ebareaalne, kuid süües ainult 500 kcal päevas Te kaua vastu ei pea. Nii väikese kaloraazi puhul ei ole Teie toit piisavalt mitmekesine, ei sisalda piisavalt vitamiine, mineraale ja vajalikke toitaineid. Selline dieet kujutab endast "mõõdukat nälgimist" ja toob kaasa kõik selle, mis nälgimise puhul inimesega ikka juhtub (lugege mälestusi blokaadiaegsest Leningradist). Dieeti kaloraaziga alla 800 kcal ööpäevas rakendatakse ainult erandjuhtudel ja seda pideva arstliku järelevalve all.
Teie eesmärgi saavutamiseks soovitan ööpäevast kaloraazi 1600 kcal. Trenni mõte on kalorite põletamise kõrval ka lihaskonna arendamine, hea toonus ja kaunis kehakuju. 15kg kaotamine on plaan mitte vähemaks kui 2 aastaks (kui soovite, et Te tulemust ka tõepoolest aastaid hoida suudaksite). Seega 8kg aastas. Tervislik toitumine ja liikumine peaks jääma läbi elu kestvaks harjumuseks ja seda peaksite nautima. Kõigele lisaks ärge kaalulangetamise tuhinas unustage õpinguid, sõpru ja head tuju!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.