pärilikkus 17.10.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 36 a naine. Soovin teada, kui suur osa on pärilikkusel kilpnäärme haiguste ja suhkruhaiguse tekkimisel. Nimelt on minu lähisugulastel (minu isa õed ja minu ema, ka vanaema) nooruses diagnoositud kilpnäärme alatalitlust, struumat, türeoidiiti, lisaks ühel isa õdedest ka 2. tüüpi diabeet. Mulle teadaolevalt on need kõik autoimmuunnse tagapõhjaga haigused (kas on nii?). Ka minul diagnoositi mõne aasta eest krooniline türeoidiit. Kui suur on tõenäosus, et mul võib tekkida diabeet (ma ei ole ülekaaluline ning püüan igati tervislikult toituda)? Ning kui suur on tõenäosus, et mul võib avalduda mõni muu autoimmuunse tagapõhjaga haigus? Kui suure tõenäosusega võivad need haigused avalduda minu lastel (praegu 2 poega)?
Ei saa küll öelda, et oleksin väga mures, kuid sooviksin siiski teada saada võimalikke riske enda ja laste tervise osas, samuti seda, kas saaksin ise midagi võimalike haiguste vältimiseks ära teha.

Edu soovides ning ette tänades vastuse eest
A.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Krooniline autoimmuunne türeoidiit on tõepoolest päriliku eelsoodumusega haigus ja tõenäoliselt on just see tõbi Teie sugulastel diagnoositud kilpnäärme alatalitluse ja struuma põhjuseks. Ka Teil on see haigus diagnoositud ja seepärast vajalik kontrollida kilpnääret üks kord aastas. Krooniline autoimmuunne türeoidiit nagu enamus autoimmuunhaigusi esineb sagedamini naistel kui meestel (tõenäoliselt mängivad patogeneesis rolli naissuguhormoonid). Seega on Teie poegadel kroonilise türeoidiidi tõenäosus väike (kuid mitte olematu). Avaldub see haigus peale puberteeti, lapseeas on see väga harv.
Ka 2. tüüpi suhkurtõbi on seotud päriliku eelsoodumusega, kuigi see ei ole autoimmuunhaigus. Kui suguvõsas on teada diabeetikuna ainult üks isa õdedest ja emapoolses suguvõsas seda haigust ei ole, pole Teie risk haigestuda kuigi suur. Parim mida teha saate, on püsida normkaalus, toituda tervislikult ja harrastada tervisesporti. 2. tüüpi suhkurtõbi ja krooniline türeoidiit omavahel seotud ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.