suhkruhaigusest 18.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tahaksin teada, kui suur mõju on tugeval stressil ja närveerimisel veresuhkru ja kolesterooli tasemele, s.t. kui see peaks näitusid kõrgendama, siis millistes piirides umbes. Kas suhkruhaiguse tekkimine võib põhjustada ka kolesterooli tunduvat kõrgenemist?
Tervitades, Angela.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tavastress ei mõjuta ei veresuhkrut ega kolesterooli. Normist kõrgemaid veresuhkru väärtusi (nn. stress-suhkrut) näeme üliraskes seisundis haigetel (südameinfarkt, ajuinsult, rasked traumad, põletused jne.). Seisundi stabiliseerumisel normaliseerub veresuhkur paari päeva jooksul. Kolesterooli väärtused ei muutu ka sellise stressi puhul. Olulisemad kolesteroolitaseme mõjustajad on pärilikkus, toitumine ja füüsiline koormus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.