kilpnääre ja maks 29.07.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Soovin teada, mida arvatakse järgneva juhtumi kohta. Läksin perearsti juurde, kuna olen hakanud palju higistama, pidev jõetus nt neljandale korrusele jõudmine ajab tõsiselt hingeldama (olen 26a. naine), südamekloppimine suvalisel ajal, kohati tekib õhupuudus jne. Saadeti endokrinoloogi juurde. Antud tohter uuris veel, kuidas on närvilisusega. Nojah, eks lähen kohati kiiresti närvi küll. Tehti siis ultraheli ja seal öeldi, et on ilus aga tohter (talle ei meeldinud see tulemus üldse) hakkas sealt välja lugema, et see sagar, mis peaks olema suurem on hoopis väiksem ja mingi asi peaks olema 4 aga on pea 6. Tehti ka vereproov, mille peale küsis hoopis, kas maksaga on probleeme olnud - ei ole. Miski, mis seal ei meeldinud oli ühel lehel 11 ja teisel 38. Kahjuks rääkis tohter 95% vene keeles ja mina seda peaaegu et ei valda, seetõttu ei ole ma teadlik, mis seal ikkagi valesti on. Igatahes ütles, et vähem kui aasta pärast pean uuesti uuringutele minema. Ütles, et pean CARSILit võtma ja dieeti pidama, ei mingit rasvast ega liha, soovitas mustikaid ja kurki jms.
Küsimus on, kas see rohi on mingi asjalik või jälle mingi katsetus, kuna Eestis registreeritud ei ole?
Miks ma dieeti pean pidama ja kas jäängi taimetoitlaseks - kahe kuuga olen iseenesest 5 kilo juurde võtnud ja hetkel kaalun 53kilo.
Kuidas on seotud kilpnääre maksaga, kas tema rohusoovitus on ikka pädev?
Mis mul siis ikkagi häda on?
Loomulikult olen teadlik, et sel viisil ei saa siiski adekvaatselt mind analüüsida, kuid tore oleks, kui mingi arvamus asjast oleks. Ma ei taha enam kellelegi maksta 50 krooni ja siis kuulata, kuidas minule miskit võõras keeles pajatatakse. Ma arvan, et pigem kannatan, kui veel kuhugi lähen.
Ette tänades Margareeta

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii on tõepoolest raske selgust saada, kas kilpnäärmega oli kõik korras või mitte. Paluge perearstilt siiski uus saatekiri endokrinoloogile ja pange ennast kirja kas Mustamäe haigla või Magdaleena haigla spetsialistide juurde Tallinnas või Tartu Ülikooli Kliinikumi Konsultatiivses Polikliinikus Tartus. Eelpoolnimetatud asutustes saate kindlasti emakeeles suhelda. Võimalusel võtke kaasa juba tehtud uuringute tulemused.
Carsili suhtes võin Teid rahustada. See preparaat küll kellelegi kurja ei tee. Tegemist on erinevatest taimse päritoluga komponentidest tehtud maksarakkude ainevahetust ja sapinõristust soodustava ravimiga, mida nõukogude ajal ka Eestis aastaid kasutati (kasutatakse mõnikord ka praegu). Kilpnääre ja maksahaigus (kui see Teil tõepoolest on) omavahel seotud ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre ja maks

Tere!

Sain oma kilpnäärme ja maksa analyyside tulemused ja kysimus siis oleks järgmine, et kas on p6hjust muretsemiseks ja kas peaksin minema edasistele uuringutele?

TSH 1,43, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Analüüside vastuseid tõlgendab patsiendile ikka analüüsid määranud arst. Siiski võin Teid julgustada, et kuigi ma ei tea analüüsid teinud labori normivahemikke (erinevates laborites kasutatakse ...

Loe edasi

Kilpnääre ja pea uimasus

Kas kilpnääre võib tekitata pea uimasust otsa eest, nagu võtab tuikuma?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Et kilpnääre sellist tunnet tekitab, on küll vähetõenäoline. Pigem soovitaksin silmas pidada vererõhku, vajadusel uurida lülisamba kaelaosa või unarterite läbitavust. Perearst aitab kindlasti ...

Loe edasi

kilpnääre

ultrahelis kindlaks tehtud kilpnäärme üldmaht 4,7ml - kui suur on normaalne maht?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme normaalne maht on naistel kuni 18ml, meestel kuni 25ml. Seega on Teie kilpnääre suuruselt normis.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

milliseid tagajärgi annab kilpnääre, kui ravi õigel ajal ei saa. kui kindlalt saab loota vereproovile?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ühte võin öelda, vereproovile võib kindlalt loota. Ülejäänu osas sõltub kõik konkreetsest kilpnäärmehaigusest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnääre võib alatalituse korral ka mitte minna suuremaks või väiksemaks? Mille järgi saab aru, et kilpnääre on läinud väiksemaks kas kilpnääre saab mõõtmetelt olla alla normi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnääre võib alatalitluse puhul minna nii suuremaks kui väiksemaks. Kilpnäärme mahuliseks hindamiseks kasutavad arstid ultraheliuuringut, kogenud arst võib kilpnäärme suurenemist või vähenemist ...

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnäärme haigusega vöib esineda köha

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Laste puhul, harva ka täiskasvanutel, võib kilpnäärme suurenemine põhjustada "köhatamist". Rögaeritust ja hoogudena esinevat köha kilpnääre ei põhjusta.
Tervitades,
...

Loe edasi

Maks

Tere! Minul on selline küsimus, mida tähendab ultraheliga tehtud uuring- leid (maksa sagaras kajavaese struktuuriga kolle), kas on tegu maksavähiga ja mida see tähendab? Ette tänades.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Küsimus valel aadressil! Esitage oma küsimus palun gastroenteroloogile ehk mao- ja soolearstile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

tahaks teada,mis asi on myrgine kilpnääre??Kuidas on v6imalik seda ravida ja kas see haigus on yldse ravitav?Olen väga mures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
"Mürgine" kilpnääre on rahvalik väljend kilpnäärme ületalitluse kohta. Tegelikult ei tooda kilpnääre mingit mürki, vaid ülekülluses kilpnäärmehormooni. Haigus on ravitav. Ravivõimalusteks on ...

Loe edasi

Suur kilpnääre

Tere!
Minu 75 aastasel tädil on väga suur kilpnääre. Tal on sellest kael suureks ja jämedaks läinud, kuid valu see talle ei tee. Arstid ütlesid, et seda tuleb opereerida, aga tädi ütleb, et ta teab ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt on Teie tädil suur sõlmeline struuma. Kui kilpnäärme maht ületab 50ml (Teie tädil see tõenäoliselt nii ka on), hakkab see avaldama mehhaanilist survet ümbritsevatele organitele ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: