Suur kilpnääre 05.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 75 aastasel tädil on väga suur kilpnääre. Tal on sellest kael suureks ja jämedaks läinud, kuid valu see talle ei tee. Arstid ütlesid, et seda tuleb opereerida, aga tädi ütleb, et ta teab juhtumeid, kus peale sellist operatsiooni ei saa inimene enam rääkida ja ta kardab. Kas see vastab tõele? Millest on üldse see kaela jämenemine tingitud ja kas ilma operatsioonita seda paremaks ei saa? Kas see on eluohtlik, kui ei opereeri?

Ootan vastust!
Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt on Teie tädil suur sõlmeline struuma. Kui kilpnäärme maht ületab 50ml (Teie tädil see tõenäoliselt nii ka on), hakkab see avaldama mehhaanilist survet ümbritsevatele organitele - söögitorule, hingetorule, kaela veresoontele. Seepärast on mõistetav, miks arstid soovitavad lõigata.
Kilpnäärme eemaldamise üheks tüsistuseks võib olla häälepaelte närvi vigastus ja seega hääle kaotamine. Õnneks on see tüsistus harvaesinev (kuni 2% opereeritutest).
Lõikusele alternatiivseks raviviisiks võiks pakkuda radioaktiivset joodi. Ravi on patsiendile väga säästlik, tuleb ainult radioaktiivse joodi kapsel alla neelata. Jood koguneb kilpnäärmesse ja hävitab selle kudet seestpoolt pikema aja jooksul. Nii võib kilpnääre väheneda mahult umbes poole võrra. Patsiendile tuleb siiski enne sellise ravi rakendamist teha uuringud, et selgitada, kas kilpnääre neelab joodi piisavalt ja kas maks ja neerud töötavad korralikult.
Sellist tabletti, mis kilpnäärme mahtu vähendaks olemas ei ole.
Suur struuma ei ole enamasti eluohtlik ka siis, kui jääb ravimata. Igal konkreetsel juhul tuleb siiski perearsti või endokrinoloogiga nõu pidada. Kui esineb neelamistakistust või on hingetoru juba oluliselt nihutatud või kokku surutud, soovitan siiski ühel või teisel viisil ravida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.