kilpnääre ja müoom 07.06.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere,
umbes 3 a tagasi käisin korduvalt perearstil selle murega, et juuksed langevad välja ja on pidev kerge palavik. kui ärritun, ei saa rääkida - kurku tekiks nagu mingi poov takistus ette. peale mitmeid analüüse jne, saadeti endokrinoloogi juurde. esime eendokrinoloog ei leinud midagi, teine doktor saatis mu paar kuud hiljem ultrahelisse, diagnoosititoksiline truuma. kehakaal kõigub kohutavalt. toitun tervislikult ja söön vähe rasvast, palju juurikaid ja mõõdukalt puuvilju. tookord tarbisin paar kuud xenicali, mistõttu sain ~15 kg kaalust alla. siis jätsin nii ravi kui kõik muu pooleli (xenikali ravi on kohutavalt kallis). eelmise aasta lõpus leiti avastas günekoloog müoomi. käisin märtsi lõpus opil. eemaldati ka emakas.
olen 35 a ja kohutavalt hädas oma kehakaaluga mis kõigub 80 - 100 kg vahel. dieedid ei ei aita, kuna pean neid pidevalt ja toitun normaalselt.
kas peaksin uuesti proovima xenicali kuuri pidada? ja kas peaksin uuesti pöörduma endokrinoloogi poole?

ette tänades!
R.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kirjutate, et 3 aastat tagasi diagnoositi Teil toksilist struumat. Kas saite ka ravi? Kui kaua? Millal viimati kontrollisite kilpnäärmehormoone? Nendele küsimustele vastust saamata ei oska öelda, kas Teie praeguste vaevuste põhjuseks võiks olla kilpnäärmehaigus. Toksilise struuma ägenemisele on iseloomulik pigem kehakaalu langus kui tõus. Igaks juhuks oleks tõenäoliselt vaja kontrollida ka naissuguhormoone. Kui eemaldati ainult emakas ja munasarjad jäid alles, ei tohiks klimakteerilisi nähte siiski veel tekkida.
Pöörduge oma murega perearstile, kes suunab Teid edasi spetsialisti juurde. Kui hormonaalseid häireid ei selgu, tuleb kehakaaluga siiski dieedi ja tervisespordi abil võitlust pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.