insuliinresistentsus 25.03.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Alguse sai asi sellest, et mul diagnoositi PCOS. Seejärel olen ise teinud uurimusi selle seisundi tagapõhjast, mida sellega teha annab jne. Teadsin oma "suhkruprobleemist" varem kui paljud arstid Eestis. Mulle on tehtud ka glükoositolerantsi test, mille näite ei mäleta rohkem kui niipalju, et tühja kõhu veresuhkur oli 6,1 ning kaks ülejäänut oli alla 6, kuid ei käitunud õigesti (ei langenud piisavalt kiiresti, 3. oli kõrgem kui 2.). Olen insuliinresistentne, kuigi keegi seda otseselt diagnoosinud ei ole. Paraku ei huvita see kedagi ses mõttes, et arstid tegelevad küll juba diabeetikutega, kuid minusugused, keda annab veel ehk päästa, pole ju otseselt haiged.

Kuhu võiksin pöörduda diabeedi ennetamise, õige dieedi jms jutuga?

Ning veel, kas rasestumise väljavaated (praegu 29, lapsi pole) vähenevad minu jaoks ajas drastiliselt, st. kas mul on lootust ka veel paari aasta pärast korduvalt lapsi sünnitada kui üldse?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt olete insuliinresistentne kui Teil on diagnoositud PCOS ja olete lisaks veel ülekaaluline. Kahjuks on insuliinresistentsust kliinilises tavapraktikas võimatu mõõta. Polütsüstiliste ovaariumide sündroomil on patogeneetiline seos insuliinresistentsusega, kuigi selle seose olemus on siiani ebaselge. See tähendab, et Teil on teiste omavanuste naistega võrreldes kõrgem diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste risk.
Diabeedi ennetamiseks saab palju ära teha ja on õigus, et meie ülekoormatud perearstid tegelevad ennetustööga vähe ja pealiskaudselt. Pange ennast kirja SA PER Mustamäe korpuse dieediõe Tiina Miti vastuvõtule telefonil 6972029. Insuliinresistentsust vähendab tulemusrikkalt füüsiline koormus. Olete noor ja tõenäoliselt rahuldavas füüsilises vormus, niisiis sportima!
Rasestumislootuste kohapealt peaks tegema mõned täpsustavad uuringud (munasarjade ultraheliuuring, hormoonanalüüs). PCOS võib olla väga mitmes raskusastmes. Kergematel juhtudel võib ka spontaanselt rasestuda, raskematel juhtudel tuleb ovulatsiooni esile kutsuda. Perspektiivide täpsustamiseks soovitan pöörduda günekoloog-endokrinoloogi vastuvõtule (dr. Maire Lubi Tartu Ülikooli Kliinikumi Konsultatiivses Polikliinikus või dr. Ülle Jakovlev Ida-Tallinna Keskhaigla Naistenõuandlas).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.