Viaredin ja Xenical 17.03.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Soovin teada, kui tõhusaks ravimiks peetakse VIAREDINi ja XENICALi rasvtõve puhul. Olen 33 aastane ja kaalujälgimisprogrammi jälgides juba 20 kg maha võtnud, kuid ehk ravimid tõhustavad kaalulangust. Mida soovitate?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Xenical on preparaat, mis takistab rasvade imendumist soolestikus. On efektiivne patsientidel, kes armastavad rasvarikast toitu ega suuda selles osas dieedist kinni pidada. Kõravaltoimeks on kõhulahtisus, mis on seda tugevam, mida enam rasvast süüakse (seda enam läbib soolestikku seedimata rasvu).
Ei soovitata kasutada pidevalt, kuna koos rasvadega jäävad imendumata ka rasvlahustuvad vitamiinid (D, K), kuid 2-3 kuuline kuur on ohutu. On retseptiravim (välja kirjutab arst), kuid soodustuseta. Ühekuuline ravikuur maksab umbes 1000 krooni.
Viaredini kohta ei oska midagi öelda, sellist ravimit pole Eestis registreeritud. Retseptiravimitest on meil saadaval veel reductil (meredia), mille toimeks on pärssiv mõju isukeskusele. See ravi aitab pigem neid, kes liialdavad süsivesikutega. Kõrvaltoimeks südamepekslemine, vererõhu tõus, unehäired, higistamine. Seega sobib eelkõige noortele terve südame ja korras vererõhuga patsientidele. On samuti soodustuseta retseptiravim ja kuuajaline ravi hinna poolest xenixaliga võrreldav.
Seega on dieet kõige odavam ja ka kõige kahjutum kaalulangetamise moodus. Kui pole tegemist just potensiaalselt eluohtliku ülima rasvumisega, võiks saada hakkama ravimeid kasutamata. Teie hea tulemus kaalujälgijate programmi järgides annab alust arvata, et ravimeid Te ei vaja.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.