Kilpnääre ja kõrgenenud kehakaal 01.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Kas on mingit seost kilpnäärme haiguse ja kehakaalu vahel. Mida peaks tegema, kui kehakaal vaatamata toidupiiramisele tõuseb. Mõnda aega tarvitasin antidepressante siis oli kõik juskui OK. Nüüd ei ole neid tarvitanud juba 2 kuud ja kehakaal tõuseb. Jalgadel olen avastanud tursed (need ei ole küll suured), kas võib olla, et kilpnäärme haigusest on need tingitud ja seetõttu võib oletada, et vee tõttu on ka kehakaal suurenenud. Probleeme on olnud ka kõhukinnisuse ja gaasidega kõhus. Diagnoositud on ka 12sõrmiku haavndeid sain Nexium ravi. Apteeker soovitas mingeid kehakaalu langetavaid tablette (Viaredin), milles ei pidavat olema kilpnäärmele kahjulike aineid. Tänu nendele ei kurda ma kõhukinnisust enam, kui gaase aeg ajalt küll. Mida soovitate.

Tervitades õnnetu

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmehaiguse ja kehakaalu vahel on teatav seos olemas. Nimelt tekib kilpnäärme ületalitluse puhul kiire kaalulangus vaatamata heale söögiisule. Kilpnäärme alatalitluse puhul võib kehakaal veidi tõusta, kuid kaaluiive on tavaliselt väike, mitte rohkem kui 5kg ja enamus sellest kehasse kogunenud tursevedeliku arvel.
Teie puhul seostub kaalutõus antidepressantravi lõpetamisega. Võib-olla olete hakanud nüüd lihtasal rohkem sööma süsivesikuterikast toitu, mis mõnevõrra asendab antidepressanti (nn. stress-sööjaid on tegelikult palju).
Miks üldse arvate, et Teil on kilpnäärmehaigus? Kas see on kellelgi Teie perekonnas? Selguse saamiseks ei aita muud, kui teha paar hormoonanalüüsi. Kurtke oma muret perearstile. Ta kas määrab vajalikud uuringud ise või suunab endokrinoloogile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.