kilpnääre või hormoonide tasakaalu probleem? 25.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16 aastane tütarlaps. Suurem ülekaal tuli kevad 2003 (alates viimasest sügisest(2003) kaalun 100 kilo, üritan praegu taas Kaalujälgijate süsteemi järgi süüa ja käin ujumas ning jalutan palju). Ligikaudu aasta - poolteist pole olnud ka menstruatsiooni, varem oli üpris korrapärane alguses (menstruatsioon algas 13 aastaselt). Karvakasv on suurenenud (nina all ja lõua all näiteks). Kui jalgadel raseerin hommikul on õhtul pisikesed karvakesed tagasi. Kahtlustan ise, et hormoonidega on midagi tõsiselt korrast ära. Või kilpnääre. Kuigi isa poolt on päritud hea karvakasv, siiski on praegusel juhul tegu ebanormaalse karvakasvuga juba! Üritan magada 8 tundi päevas ja juua palju vett (ligikaudu 2 liitrit päevas) ja olen ka varem üritanud Kaalujälgitajate süsteemi järgi süüa. Sugulastel kellegil viljatusega pole probleeme olnud, kardan ise kohutavalt, kuna menstruatsiooni pole olnud nüüd. Probleeme on olnud mandlitega, pean minema operatsioonile, et nad eemaldataks, kuna on ära mädanenud. Vanaisa oli suhkruhaige (ei surnud suhkruhaigusesse siiski). Ise pole paar aastat suhkru ega kolestorooli taset kontrollinud (perearstigi olen vähe näinud). Nagu mingi veider loogika on sees, et kui ei tea, siis ei juhtu midagi. Ma tean et see on vale ja vahel tuleb omamoodi väike paanikahoog peas ette, et mis must saab. Võtan nüüd asja ette ja ravin ja teen mis saan. Vanemaid kardan kõige rohkem kurvastada, kui olengi äkki haige või ei saa lapsi! ... Seksuaalelu pole alustanud ja günekoloogi juures pole kunagi käinud. Ema tunneb muret ülekaalu pärast ja tahab, et endokrinoloogi juurde läheksin. Saan kevadel 17. Kas Te nõustate ainult täiskasvanuid? Kuhu peaksin konsultatsioonile minema?

Lugupidamisega,

H.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Oletegi peaaegu täiskasvanu ja võite probleemidega pöörduda ka täiskasvanute endokrinoloogi poole. Seda võikski Teile soovitada, sest selguse saamiseks oleks vaja teha mõned uuringud. Esialgu Teile dieedijuttu ajama ei hakka, seda enam, et püüategi tervislikult toituda. Menstruatsiooni ärajäämine ja karvakasvu lisandumine võib olla seoses kaalu tõusuga, kuid Teietaolisel noorel naisel tuleks siiski teha enne täpsustavad uuringud (eelkõige hormoonanalüüs), et võimalikud endokriinhaigused välja lülitada.
Paluge julgesti oma perearstilt saatekirja. Menstruatsiooni ärajäämine on tõsine argument.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.