Veresuhkrud kõiguvad 23.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen väga mures oma veresuhkrute pärast, mis on kõrged hommikuti enne sööki ja õhtul enne magamaminekut: keskmiselt 15,o-18,0. Öösiti olen mõõtnud ja hüpot ei ole. Päevased söögijärgsed veresuhkrud on aga kenad: 4,4-5,1-7,2/6,4-4,3-6,7 jms. Süsivesikute arvestus on selge.
Kasutan Humalogi ja HumulinN insuliine.
Tundub nagu jääks pikatoimelisest insuliinist ajaliselt väheks, et toimeaeg on mulle liiga lühike?
Hommikul süstin 9NPH ja enne uinumist 7NPH.
Asja teeb keerulisemaks veel seegi, et käin ka öistes vahetustes tööl.
Siis teen hommikul enne uinumist 8NPH ja püüan magada õhtuni. Õhtul vastu ööd teen tööjuures 7NPH nagu ikka õhtuti.
Olen lihtsalt meeleheitel ja ei oska enam midagi muuta. Olen proovinu nii ja naa. Testribasid kulub kohutavalt.
Vastuse eest ette tänades Merka 27a.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kirja teel nõu anda 1.tüübi suhkruhaigele, keda pole kunagi näinud, on väga raske. Teil peaks olema nn. oma endokrinoloog, kes Teid tunneb ja keda kõiges usaldate. Perearst ei ole kompetentne Teie probleeme lahendama ja temalt ei saagi seda nõuda.
Omalt poolt võin välja pakkuda mõned arvamused:
1. Öövahetustega töö 1.tüüpi suhkruhaigele tavaliselt ei sobi. Kui öösel töötate, tõuseb veresuhkur isegi siis, kui te öösel ei söö (stress) ja tavalisest pika insuliini annusest ei piisa. Et täpsemaid juhiseid anda, peaksin teadma, milles Teie töö seisneb.
2. Tundub, et pikatoimelise insuliini annused on üldse liiga väikesed. Tõenäoliselt võiks proovida neid (eelkõige õhtust annust) 2 TÜ kaupa suurendada.
3. Teil võiks proovida uut pikatoimelist analoogi Lantus, mida peaks süstima üks kord päevas (õhtul) ja mis annaks 24t jooksul ühtlase toime. Võib-olla aitakse see asja parandada.
Igal juhul pole ise pusimisest kasu. Pange ennast kirja endokrinoloogi vastuvõtule kas Tallinnas Magdaleena Haigla Polikliinikus või Mustamäe Haigla Polikliinikus või Tartus Maarjamõisa Polikliinikus. Hiljem võib oma arstiga ka telefoni teel nõu pidada ja ravi korrigeerida. Kui ühe tohtriga head kontakti ei leia, minge teise juurde.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.