kurgus pitsitab 17.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline mure, et tahaksin kaalus veidigi juurde võtta, kuna olen kõhnapoolne (32 a., kaks last, eriti peale viimast sünnitust), aga ma võin süüa nagu "hobune", kaalu juurde ei tule. Viimastel aastatel olen ka väga närviline ja kõris pigistab, kogu aeg on pinge sees, mis on viinud ärevushäire tekkeni. Palderjan on veidi aidanud seda võbinat maha võtta. Kilpnääre on kaela peal üleval ja mulle on ka uuringuid tehtud, aga vereproov oli aasta eest korras ja ultraheli ka. Küsimus - kuna tean, et vereproov ei pruugi alati funktsioonihäireid näidata, on mul lootust, et minu närvilisus on kilpnäärme tagajärg või olen lihtsalt närviline ja kõhn ilma füsioloogilise põhjuseta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuigi enamusel naistest on tänapäeval probleemiks ülekaal, esineb ka vastupidist. Nagu ülekaalulisus, on ka kõhnus sageli pärilik ja vägisi süües kaalus juurde võtta pole võimalik. Pigem võiks soovitada trennis veidi lihaseid paisutada ja hoolitseda oma rühi eest. Sale inimene näeb kehv välja siis, kui on küürus ja lontis.
Tõepoolest võib kilpnäärme ületalitlus olla kaalulanguse põhjuseks. Tavaliselt kaasneb sellega südamepekslemine, värin kehas, higistamine, unehäired, kõhulahtisus jne. Kui Teie kilpnäärmehormoone on aasta eest kontrollitud ja leitud need korras olevat, on ületalitlus siiski vähetõenäoline. Kui aga leiate enesel peale kaalulanguse veel mõne eespoolkirjeldatud sümptomitest, võiks hormoonanalüüsi siiski kindluse mõttes korrata. Ületalitlus ilmneb sageli peale kuuma suve, nagu oli sel aastal. Kilpnääre on Teil kaelapeal "üleval", kuna olete väga sale ja nahaalune rasvkude peaaegu puudub. Kui ultrahelis kilpnäärme mõõdud normi piiridesse jäävad, on sellega kõik korras.
Kaalulangust võib esineda ka neerupealiste puudulikkuse puhul, kuid see on juba hoopis harvaesinev haigus ja enamasti kaasneb siis kaalulangusega soolaseisu ja nahavärvi tumenemine.
Kui Teie saledusele haiguslikku põhjust ei leita, visake see mure peast. Tegelikult on Teid õnnistatud figuuriga, mida paljud teised naised kadestavad ja mis võimaldab kanda moekaid ja kauneid rõivaid kõrge eani ning probleemideta nautida kõiki mõeldavaid hõrgutisi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Tükitunne kurgus

Tere.
Probleem nimelt selline, et paremal pool kurgus oleks nagu midagi ees, nagu mingi tükk või paistetus vms. Hommikuti seda tunnet väga pole aga õhtuks jälle selline tunne nagu keegi suruks kurgu ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Aus vastus - ei tea. Kilpnäärmeprobleemiga tõenäoliselt tegemist ei ole. Soovitan pöörduda perearsti poole ja lasta teha esmased uuringud.
Tervitades,
...

Loe edasi

Raskus rinnus ja kaelas,pitsitus kurgupiirkonnas

Tere!
Enesetunde kirjeldus just selline ongi: nädal tagasi see algas, igal hommikul on 5 minutit hea olla, siis hakkab pitsitama ja rõhuma; pitsitab kurgus ja kaelas, keegi oleks justkui 20 võru ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kindlasti ei ole Teil kroonilist kilpnäärme alatalitlust. Tõenäoliselt on Teil krooniline autoimmuunne türeoidiit. Kui Teil tõepoolest oleks kilpnäärme alatalitlus, peaksite iga päev võtma ...

Loe edasi

ala- või ületalitus

Olen 64-aastane naine. Üsna pikka aega olen tundnud südamepekslemist
rahulikus olekus, närviline ja vahel kurgus pitsitab, väsinud,tasakaal on
imelik - justkui ei tuigu, aga kuidagi ebaadekvaatne ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite rahulikult oma vastuvõtuaja ära oodata. Teie vaevused ei ole tõenäoliselt üldse kilpnäärmega seotud. TSH 7,23 on minimaalselt tõusnud ja välistab ületalitluse. Samas ei ole tegemist ka ...

Loe edasi

poomistunne kurgus

Tere! Küsimus selline,et kas võib olla poomistunne kurgus põhjustatud kilpnäärmest? Ette tänades: K.L.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Pomistunne kurgus on kilpnäärmehaiguse tunnuseks suhteliselt harva. Sagedamini on see kroonilise stressi psühhosomaatiliseks väljenduseks. Selgust aitab saada perearst.
Tervitades,
Loe edasi

kilpnääre

Kas võib olla nii,et mõningate söökide ja jookide tarbimise tagajärjel annab kilpnääre endast märku-tahaks koguaeg köhatada,nagu midagi oleks kurgus ees ja ümber kaela midagi panna ei taha,siis nagu pitsitab

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Söökide ja jookidega kilpnäärmel küll seost ei ole. Pigem võib siin oletada mao-või söögitoriprobleeme. Küsige nõu perearstilt, kes vajadusel teeb ka vastavad uuringud.
Tervitades,
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: