kas hormoonitaseme kõikumine? 03.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Alates 12-13 eluaastast on minu aastane kaalukõikumine olnud stabiilselt
+-10kg. Olen hetkel 29 aastane ja seoses ealiste iseärasustega (ainevahetuse aeglustumine) on selle kõikumise kese ka veidike ülespoole nihkunud Kui varem kõikus 50-60, siis nüüd 55-65. Mis iseenesest ei ole kindlasti veel ülekaal (pikkus 170) aga minu jaoks siiski väga häiriv probleem.
Detsembrist juunini on periood, kus minu kaal kahaneb, ilma et ma midagi selle heaks ette võtaks, juulist novembrini ta kasvab hoolimata kehalise aktiivsuse tõstmisest ja lausa haiglaslikust toidu jälgimisest. Huvitav on ka see, et kaalu alanemise perioodil tugevneb PMS, st rinnad on valusad ja ka vereeritus suurem, kaalu tõusu perioodil PMS väheneb aga karvakasv kiireneb oluliselt ja tekib tselluliit (mis kaob olematuseni kaalu langedes). Samuti on kaalu tõustes ka meeleolu langus ja suur väsimus ja unisus, täpselt vastupidi kaalu langusele, kui energiat justkui antaks juurde. Mul on perearsti juures määratud ka üks kord kilpnäärme hormoonide taset, kuid see oli siis normi piires. Suguvõsas on küll esinenud kilpnäärmehaigusi (tädil) ja ka kilpnäärme alatalitust (õel teismelise eas).
Kas võib tegu olla hormoonitaseme kõikumisega ja kui jah, kas seda on siis võimalik kuidagi stabiliseerida? Ja veel infoks: ma ei ole kunagi kasutanud rasestumisvastaseid tablette ega muid hormoonpreparaate ja olen sünnitanud 1 lapse.
Ette tänades,
illi

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on õigus, et kaalu kõikumine 55-65kg pole 170cm pikkuse juures ülekaalulisuse tunnuseks. Miks see Teid siis häirib? KMI alusel on 50kg Teie pikkuse juures selge alakaal ja 55kg pikkuse/kaalu suhte normi alumine piir.
10kg-ne aastane kõikumine on küll veidi suurem kui tavaliselt, kuid enamusel inimestest kõigub kehakaal olnenevalt aastaaegadest - enamusel suvel kaalulangus ja talveperioodil kaalutõus, kuid on ka vastupidist. Enamusel jääb kõikumine siiski 5kg piiridesse. Kui tunnete end tervena, olete aktiivne, menstratsioonitsükkel on regulaarne jne., ei oska Teil küll mingit haigust kahtlustada (kilpnäärmehaigusele selline kaaludünaamika küll iseloomulik ei ole). Haiglaslikust toidujälgimisest ei ole abi, see toob üksnes kaasa depressiooni. PMS suhtes võiks günekoloogiga nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos