Kas on võimalik kilpnäärme hormoonitaseme kõikumine? 20.12.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Viimased 2 aastat olen käinud taset kontrollimas poole aasta tagant. Näidud on olnud korras. Miks kõikumist kahtlustama hakkasin? Kui 3 aastat tagasi kilpnäärme probleemiga arsti juurde pöördusin, näitasid esimesed analüüsid ületalitlust. Alates teisest analüüsist aga alatalitlust. Praegu olen 75 ühiku L tyroxini peal. Arst ei saanud tookord ise ka aru, kuidas nii tugev erinevus vastustes võimalik on. Aga jäi alatalitluse ravi peale, sest seda analüüsid toetasid.
Olen püüdnud rasestuda nüüdseks kolm aastat ning peale kilpnäärmeprobleemide ei ole midagi muud viga leitud. Kontrolli all olev alatalitlus aga ei tohiks rasestumisvõimalusi vähendada.
Kas on olemas võimalus, et stressirohketel perioodidel elus toimib kilpnääre tavapärasest erinevalt? Üks naistearstidest pakkus sellise võimaluse välja, kuid edasi ei ole ma selle uurimisega hetkel tegelenud. Olen märganud, et aeg-ajalt muutuvad mu huuled tulitavalt kuivaks, valusaks ja ketendavaks. Pidasin seda seotuks oma mentstruaaltükiliga, täpsemalt ei jälginud, aga tundus, et enamasti (kui seda juhtus) oli see tsükli teises pooles. Nüüd aga lugesin, et kuivad huuled võivad olla kilpnäärmeprobleemide näitajaks. Kas on võimalik, et minu kilpnäärme hormoonitase kõigub ja kuivad huuled on indikaatoriks? Või ei suuda kilpnääre sedasi toimida ja kuivad huuled on siiski täiesti omaette nähtus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme talitlus muutub stressi mõjul väga vähesel määral. Hoopis suuremal määral muutub stressi mõjul neerupealiste ja hüpofüüsi talitlus, mis võib mõnevõrra ka viljakusele mõjuda. Suure kehalise (haigus, trauma, raske füüsiline töö), vähem vaimse stressi mõjul võib viljakus tõepoolest pärssuda. Seda esiteks.
Teiseks on paari viljatuse põhjused alati kombineeritud. Põhjused võivad olla ka partneripoolsed (naine on terve). Tegemist võib olla ka nn. bioloogilise sobimatusega, kus mõlemad partnerid on tegelikult terved ja ka fertiilsed, kuid omavahel nad lapsi ei saa. Viljakus on suur müsteerium ja selle puudumise põhjused võivad ka saladuseks jääda. Kui olete terve, on see hea. Ka partner peab olema põhjalikult uuritud. Ja lootust ei tohi kunagi kaotada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.