Elidel salvi kasutamine 4-kuuse lapse raviks 04.11.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

4-kuusel poisil on jalasäärele tekkinud punased suured laigud, perearsti sõnul on see allergia mingi toidu tõttu, mida ema on söönud. Laps on ainult rinnapiimal ja ema on praktiliselt kõik võimalikud allergiat tekitavad toidud oma menüüst välja jätnud. Perearst kirjutas lapsele lööbele määrimiseks retsepti Elidel (10 mg grammi kohta) salvi ostmiseks. Kuna tean, et Elideli ei tohi kasutada alla 2-aastaste laste ravimiseks ja tal on palju ohtlikke kõrvaltoimeid ( nii on kirjas ravimi infolehel), soovin küsida, kas Elideli tohib tõesti määrida 4-kuuse lapse nahale ( arst ütles, et tuleb määrida 6 päeva)? Lasteallergoloogi vastuvõtule pakuti kõige esimene aeg jaanuaris 2016.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergiast põhjustatud nahalööbe ravimiseks on võimalik kasutada erineva tugevusega hormoonkreeme või hormoonkreemist nõrgema põletikuvastase toimega preparaate (pimecrolimus, tacrolimus). Elideli (pimecrolimus) kasutususjuhendis on märgitud kasutamiseks vanematele kui 2 aastat. Praeguseks on avaldatud uuringute tulemused, mis hindavad Elideli kasutamise ohutuks ka imikueas so alla ühe aasta vanustel lastel.
Kui niisutavatest kreemidest ei ole piisavalt abi olnud, jääb alternatiiviks nõrga hormoonkreemi tarvitamine.
Ema range dieet ei ole atoopilise dermatiidi puhul väga sageli üldsegi mitte näidustatud!
Heade soovidega,
Kjulge