Lapsel allergiline lööve näos 02.04.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Minu aasta ja kahe kuusel apsel läksid ligi kuu aega tagasi põsed punakaks ja karedaks. Midagi uut meie menüüsse sellel ajal ei lisandunud, kõik oli sama. Pesupulber ka sama, ühtki uut puhastusvahendit kasutusele ei võtnud ja üldse kasutame vähe puhastusvahendeid.
Hakkasime välistusmeetodiga lapse menüüst toitu eemaldama, algul muna ja banaan sest banaanipannkookide järel see välja lõi, ehkki see võis ka olla juhus, aga kuna suuremal lapsel oli ka munaallergia siis oli see esimene asi mida kahtlustasin.
See ei aidanud. Siis eemaldasin kõik piimatooted ja andsin ainult riisipiima, kartulit, tatart, sinlac allergiaputru, sööke mis riisist tehtud. Aegajalt sai mõne ampsu võileiba ja poe lihapalle, midagi ei paranenud.
Järgmiseks jätsin ära kõik teraviljad, mähkmed vahetasin samuti välja. Allergia ei kadunud ära, läks veidi paremaks.
Aga siis järsku läks allergia hullemaks, otsaesine lõi paksult punne täis ja ka mujale näkku natuke, kõrva taha ka (nagu pildil)
Keha on puhas, mähkmepiirkond on puhas, mis annab põhjust oletada et ei saa ju olla ka pesupulbriallergia... või saab pesupulbriallergia lüüa ainult näkku? Meil on kasutusel sünnist saati mayeri sensitive.

Tegin allergiatestid lehmapiima, kodutolmu sh. tolmulesta, teraviljade ja banaani kohta, kõik olid puhtad. Ma ei oska enam arvata mille vastu allergia olla võib. Kõik levinud allergeenid olen ta menüüst eemaldanud...

Kas oskate veel mingit nõu anda, millist allergiatesti teha või kuhu pöörduda, sest ma ei tea enam mida teha. Kas võib olla et verest tehtud allergiatest ei näita õiget tulemust?
Nägu ei lähe paremaks ja kõige imelikum on see, et lööve lõi välja nii järsku ja me ei olnud mitte midagi muutnud, ikka ostame täpselt samu sööke, isegi uusi riideid ei ole ostnud selle aja sees.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Arvan, et toidupäeviku pidamisele lisaks võiks teha ikkagi allergia uuringud, kuid suuremas valikus. Pere teisel lapsel on munaallergia, kuid sellele lapsel muna suhtes uuringuid ei ole veel tehtud... Mõnikord saab tulemuse nahatestidega, kuid antud olukorras võib abi olla verest IgE antikehade määramisest erinevate toiduainete ja õhuga levivate allergeenide osas.
Toidupäevikust võib selguda mõni toiduaine või lisand, mida te ise ei oska lööbe põhjusena kahtlustadagi või saab mitmeid histamiini sisaldavaid või vabastavaid toite, mis kõik koos on siiski lööbe tekitajad. Loodetavasti olete nahka korralikult ravinud. Kui nahka ei ole vahepeal korda saanud, ei ole võimalik ka lööbe uuesti esilekutsujaid võimalik hinnata. Pesupulbrit ma antud juhul ei kahtlusta, ilmselt olete mõelnud ka shampoonile...
Alati ei õnnestugi ühte kindlat põhjust kindlaks teha, kuid nahka on ikkagi vaja ravida ja hästi hooldada niisutava kreemiga. Kui antihistamiinist Zyrtecist on vähegi abi, tuleks ka seda anda.
Pilti ma ei näe,
Heade soovidega, Kjulge