Atoopiline dermatiit näo piirkonnas 26.10.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Mis oleks õige viis ravida ning hooldada sellist nahka? Pildil sügisene ägenemine Elideli foonil. Sibikorti lisamisel on natuke parem, kuid ilma harmooni sisaldavat salvi naha seisukord kohe halveneb. Oleme proovinud enamus apteeki toodetest ja ei tea, mida edasi teha.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Pildi järgi võib arvata, et tegemist on kombinatsiooniga erinevatest probleemidest ja seega ka ravi mitme haiguse vastu. Akne raviks on antibiootikumid, Avit ja dermatiidi raviks hormoonkreemid ja Elidel ning niisutavad kreemid. Põletikuline nahk võib koloniseeruda lisaks bakteritele ka seentega ja seega on raviks soovitatud mõnikord ka seenevastaseid preparaate.
Ei ole üht ega ainsat ravimit, mis kõik püsivalt korda teeks. Hea oleks leida nahaarst, kes jääks pikemaks ajaks ravisoovituste andjaks ja saab seda teha vastavalt just sellel ajal esinevale nahaleiule ja saab leidu dünaamikas hinnata. Siis on võimalik parem tagasiside, mis, millal ja kuidas on aidanud ja võimalik teha sobivamaid valikud. Oluline on lisaks näo lööbele hinnata ka nahaleidu teistes keha piirkondades. Lisaks ravimitele on äärmiselt olulised soovitused, kuidas nahka hooldada ja seda saab anda ikkagi see arst, kes konkreetse patsiendiga tegeleb ja nahka tegelikkuses so mitte ainult pildil näeb. Üldised soovitused antud olukorras ei ole piisavad.

Heade soovidega,
Kjulge