Lapsel allergia, kõht lahti 20.03.19 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Olen mures oma lapselapse pärast. Lapsel sünnist saati kõht lahti.
Kolmandal elukuul tuli kõige pealt jalgadele ja nüüd on levinu üle keha allergiline ? lööve. Sügeleb kohutavalt. Eriti õhtul ja enne magama minekut ööseks.
Oleme teinud allergia testid, jätnud ära kõik allergeensed toidud emal ja lapsel riided , mis ärritava ning ära saatnud koduloomad.
Laps rinnapiima peal, muud toitu ei saa.
Hommikul päeval on laps rahulikum, kuid õhtul on kahju vaadata kohe last- punane ja sügelev.
Lisaks tekkis kolmandal kuul kuklasse lünfisõlmed ja laps hõõrub pead uinumisel ja nüüd juba unes ka.
Kas allergia ja kõhulahtisus(1-2x päevas kollakas roheline vedelik) on võimalik abi saada? Või on see juba midagi muud.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi on tegemist atoopilise dermatiidiga ja suure tõenäosusega on seotud nahalööve ja seedetrakti probleemid.
Kirjast ei selgu, kas allergiatestid näitasid ülitundlikkust. Kirjas on vaid see, et allergeensed toidud on ema menüüst välja jäetud, aga mille alusel? Seitsme kuune laps peaks kindlasti saama ka lisatoitu ja see mõjub tavaliselt sellises olukorras seedetegevusele hästi. Probiootikumist ei tarvitse abi olla.
Nahale on ravikreemi vaja, kuid missuguseid täpsemalt, saab hinnata ikkagi vaid nahaleidu nähes.
Kindlasti on vaja teha kõik, et nahasügelust vähendada, sest muidu on võimatu nahapõletikku kontrolli alla saada.
Päris palju andmeid on vaja teada lisaks kirjas toodule, last on vaja näha ja ka kakat hinnata.
Allergoloogi konsultatsioon on kindlasti vajalik.
Allergoloogi vastuvõtule minnes oleks abi 1 nädala toidupäevikust, kus kirjas ema menüü, orienteeruvad kogused, nahaleiu ja kakamise kohta andmed. Ka kaalu- ja kasvukõver on vajalik sellega peaks olema probleeme.

Heade soovidega,
Kjulge