Munaallergia ja kanaliha 31.05.16 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kui 2-aastasel lapsel on diagnoositud allergia munavalge ja -kollase vastu, siis soovitatakse hoiduda lisaks munale ka kanalihast. Kas kanaliha osas saab teha eraldi testi, et olla kindel, kas kanalihast on tarvis nii rangelt hoiduda?
Hetkel oleme astma ning atoopilise dermatiidi tõttu igaks juhuks lisaks munale menüüst täielikult välistanud ka kanaliha.

Tänades!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kanaliha vältimine on üldsoovitus, kuid mitte väga range. Soovitus on kanalihale eelistada teisi lihasid. Munas ja kanalihas on sarnaseid valke ja kui muna on raske reaktsiooni põhjustanud, siis on kanaliha vältimine olulisem. Kahe aastaselt hakkavad lapsed sageli juba munakollast taluma ja esialgu antakse seda küpsetistes, kuid mitte keedetuna, praetuna. Taluvus võib olla tegelikult olemas, kuigi test veel näitab allergiat. Testid on olemas ka kanaliha suhtes. Enamasti seda siiski ei tehta. Kui testid näitasid munaallergiat 1aastaselt, siis 2aastaselt võib juba kollane või nii kollane kui valge juba negatiivsed olla või oluliselt väiksema reaktsiooni anda. Reaktsioon tekib kanalihale väga väikese tõenäosusega.

Heade soovidega,
Kjulge