5a poja tolmulesta allergia ja tugev köha 09.03.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

tere olen käinud 3 korda allergoloogdr.Vasara jutul. Mul on tehtud 5.a pojal kindlaks tolmulesta allergia. Käepeal näitas test vaid tolmulestale allergiat. Aga DR. Maire vasar küsis eeömine aasta kui käisin kas ölapsel on astmaatilist kõha. Kuidas ma seda tean kui ei tea millisena see kajastub lapsel . Ütles ka, et võin anda talle Ventolii siirupit kui köha tekib. (Ei seletanud mulle lahti miida see ventoliin teeb ja mida ta sisaldab. Nüüd on tal talvest saati jube köha mis ära ei lähe. Ja kui ta jookseb siis jookseb suu lahti ja hingeldab ja ka vahele tekivad köhatused. Kuidas seda ventoliini (oli vist bventoliin kui õigesti mäeletan) talle anda. Dr. Vasar olks võinud korralikumalt seletada mulle selle rohu mõjudest ja vajadusest seda millal anda. Tean et sellega tehakse kuidagi läbi inhalaatori ka auru. Mul nüüd ka 24 Aprill dr. vasara juurde ka aeg. Aga kas ka oleks võimalik teie juurde konsultatsioonile tulla. Mu lapsel ei olnud astmat too hetk ja kui nüüd on tekkinud kuna ei seletatud kui oluline on ventoliin sellel puhul ja tal ka astma nüüd on küll kehvad lood.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Allergiline nohu ja ülitundlikkus tolmulestade suhtes on suur risk astma tekkeks. Kui probleem piirdub nohu kaebustega, ninakinnisusega, on ninahormoon kõige sobivam ravi. Köhahoogude ja/või hingelduse teke on astma tunnuseks ja siis on abi ventolini siirupist. Ventolini toimeaineks on bronhilõõgasti salbutamool, mis vaigistab köha ja avab bronhivalendiku, kuid ei ravi astmat. Ventolini hea mõju köha vaigistamisel ja hingelduse vähendamisel toetab astma olemasolu. Praegu kirjeldate küll astmale iseloomulikke kaebusi ja 5-aastasele lapsele võib anda 5 ml Ventolini siirupit 3 korda päevas mitu päeva järjest. Astma raviks kasutatakse allergilise põletiku vastaseid preparaate, põhiliselt inhaleeritavaid glükokortikoide (aerosoolina või pulberinhalaatorina), aga ka antileukotrieene (tabletina). Need ravimid määrab ja nende kasutamist õpetatakse allergoloogi vastuvõtul. Alates 5-6 aasta vanusest (sõltuvalt lapse koostöövalmidusest uuringuks) saab allergoloogi vastuvõtul lisaks teha ka spirograafia testi, mis näitab bronhide läbitavust. Astma puhul võib see olla langenud. Ventolini manustamise järgselt hinnatakse bronhide läbitavuse paranemist. Astma diagnoos pannakse haigusnähtude kirjelduse, lapse läbivaatuse, lisauuringute ja ravimõju hindamise põhjal. Seepärast oligi soovitatud ventolini köha puhul kasutada, et saaks juba kodus hinnata selle möju. Nebuliseerituna kasutatavat Ventolini lahust ordineeritakse vastavalt kehakaalule, sest annus peab olema täpsemalt määratud. Käsimüügis olevatest köhasiirupitest astma ravis olulist abi ei ole. Perearst saab registreerida allergoloogi vastuvõtule nädala jooksul nn Cito ajale. Erakliinikus Elite on allergoloogi ooteajad ka lühikesed. Heade soovidega, Kjulge