Allergia tolmulestadele 18.11.13 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Viimasel kahel kuul on 2 korda löönud hommikuks paiste osa huulest ( kas siis pool ülemisest või pool alumisest huulest). Võtsin Zyrteci tilkasid ning mõne tunniga tõmbas paistetus tagasi.
2 nädala eest tuli aga hotellis peatudes jälle allergiahoog-kõigepealt lõi külgedele suured sügelevad kublad ja mõne minuti pärast jälle pool ülahuult paista. Käisin EMO-s, tehti süst (prednisoloon) ja kästi allergoloogi juurde minna. Võtsin nädal igapäevaselt 20 Zyrteci tilka. Sellel ajal ei esinenud turseid ega märkimisväärseid lööbeid ( paar korda ajas ainult köhima ja mõni üksik kord oli kuskil õrnalt veidi sügelev laik). Läksin nahaarstile, kes võttis vereproovi, et määrata kõige sagedasemad allergeenid. Vastus tuli-tolmulestaallergia, väiksem näit ka hallituse vastu. Ülejäänud allergiad negatiivsed ja veri üldiselt korras.
Võtan allergiarohtu praegu edasi, nüüd kirjutati tabletid (sama toimeaine, mis Zyrtecil).
Varem olen ka allergiline olnud, lapsena oli allergia muna ja piima vastu, esines palju nõgestõbe. 4 aastat tagasi oli allergia erinevate kosmeetikatoodete vastu, siis allergiateste ei tehtud-asi taandus ühel hetkel ise. Peale seda pole midagi viga olnud.
Ja nüüd siis selline asi.
Elan ühes kohas, tegelen loomadega-olen puutunud kokku varasemalt palju ka heinatolmuga ja pole mitte midagi viga olnud.
Kas tolmulestaallergia võib siis nii järsku välja lüüa, enne pole mingisugust probleemi olnud? Või võib tegu olla ristallergiaga?
Kuidas ma edasi toimima peaksin, söön elu lõpuni rohtusid? Kas see võib üle minna? Selge on ju see, et ka parima tahtmise juures kodu täitsa tolmulestadevabaks ei saa.
Kas asi võib olla ka stressist tingitud-see allergia? Viimased pool aastat on olnud väga pingeline periood.

Ette tänades!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Erinevas vanuses ongi allergia põhjused erinevad. Lapsena oli ülitundlikkus muna ja piima suhtes ja toiduallergia ongi lapseeale iseloomulik. Tolmulestaallergia võib tekkida igas vanuses ja sama on ka hallitusega. Inimestest, kellel lapseeas munaallergia, tekib 75%-l hilisemas eas mingi muu allergia, kas loomade, taimede, tolmulestade või millegi muu suhtes.
Tolmulestad tekitavad ristallergiat koorikloomadega. See võib avalduda huulte, suu limaskesta sügeluse ja tursena, aga ka nõgeslööbena. Mõelge, mida sõite lööbele eelneval päeval. Ristallergia on tolmulestadel ka aidalestadega, mida võib olla jahutoodetes, aga ka näiteks ebakvaliteetsetes tatrapatjades (mõned neist tolmavad kõvasti st sisaldavad lisaks tatra kestadele ka jahu). Ristallergia prussakatega võib olla hingamisteede sümptomite põhjustaja, kuid see ei peaks löövet tekitama.
hallitus võib erinevaid reaktsioone põhjustada ja püüdke elamises sellest vabaneda k.a. vannituba, toidul olev hallitus (leib jm).
Täielikult ei ole välistatud ülitundlikkuse põhjustajana ka kosmeetikumid. Mõelge ka need võimalused läbi, sest varem on neile reaktsioon tekkinud.
Mitme põhjuse üheaegne toimimine võib reaktsiooni kergemini esile kutsuda ja stress-olukord seda lisaks soodustada.
Stress ei ole kohe kindlasti ainus lööbe põhjus, sest allergia ravimist on hea mõju olnud ja allergia ka testidega kindlaks tehtud.
Antihistamiinikumi võib kasutada järjest pikka aega, kuid põhjuse selgumisel see vajadus kindlasti väheneb.

Kjulge