Allergia formaldehüüdi vastu 09.09.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tellisin lastetuppa uue mööblikomplekti (materjal mdf). Järgmisel päeval märkasin, et lapsel üks silm läks hästi punaseks (teine ka, kuid mitte nii kõvasti), silmad jooksid vett ning hakkas nohu. Pöördusime perearsti poole, ta kirjutas välja nina- ja silmatilke ning Zyrtek'i. Silma punetus läks kohe peale ravimite kasutamist ära ning nohu kadus mõne päeva jooksul.
Kuna selliseid sümptoome lapsel pole kunagi varem olnud, mõtlesin, et neid võiks põhjustada uus mööbel (nimelt mdf'is sisaldavaid toksiinid). Terviseameti ekspertiis näitas, et lastetoa õhk sisaldab 0,08 mg/m3 formaldehüüdi ning 0,37 mg/m3 TVOC'i. Kas oskate öelda, on see lapse tervise jäoks ohtlik?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse järgi võis lapsel olla nii ülitundlikkus- kui ärritusreaktsioon. Õhus mõõdetud formaldehüüdi ja lenduvate ühendite summaarne sisaldus on kõrged. Et puuduvad võrdlusandmed selle kohta, missugused olid need näitajad ruumiõhus enne uue mööbli toomist, ei saa hinnata sisalduse suurenemise ulatust. See võis ka enne olla suhteliselt kõrge, kuid ei põhjustanud veel haigusnähte. Oluline oleks hoida seda uut mööblit väga hästi ventileeritavas ruumis ja vähemalt lapsi sellest eemal ning teha mõne aja pärast uued mõõtmised.