Lapsel allergia 27.08.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

10 kuusel lapsel on rinna peal allergiline reaktsioon. Nahk punetab, kestendab ja laps kratsib seda piirkonda, seega ilmselt ka sügeleb. Mujal keha peal midagi ei ole, vaid see üks koht. See on juba mitmeid kuid olnud, vahepeal läheb paremaks siis tekib jälle. Ise arvan, et tegemist on piimatoodetega, kuid 100% kindlalt väita ei saa. Küsimus selline, et kas selline reaktsioon on lubatav (kuna reaktsioon ei ole väga hull, siis võibolla kasvab välja?) või peaksin ikkagi igal juhul kindlaks tegema millest see on. Kuna laps keeldub poe piimasegusid joomast, siis tahaksin talle ikkagi lisaks rinnapiimale ka muid piimatooteid anda, sest keefirit, hapsi, kohupiima ja jogurtit on ta nõus sööma. Kuidas peaksin sellises olukorras tegutsema? Või kas sellises vanuses lapsele tehakse juba allergiateste ka?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Väga oluline on praegu see lööve ära ravida. Zyrteci tilkadele lisaks oleks seda kohta vaja kreemitada. Kui laps lööbega kohta pidevalt sügab, pole lootust, et see iseenesest korda saab. Kui niisutava kreemi mõju jääb väheseks, tuleks kasutada ka hormoonkreemi.
Toiduallergiale niisugune väikesel alal olev lööve iseloomulik ei ole ja piimaallergiaga seda ma ei seosta.
Et varem on olnud kahtlus erinevate toidulisandite tekitatud reaktsioonidele, oleks hea ka edaspidi nendega ettevaatlik olla.
Selles vanuses saab küll teha allergiateste, kuid kirjeldatud ja pildil oleva lööbe põhjust nendega kindlaks teha ei õnnestu. Pigem on tegemist naha ärritusega (kontaktreaktsiooniga).
Heade soovidega,
Kjulge