Kas Piima allergia? 24.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lapsel tulid tussu peale punased punnid ja üldse tugevam punetus. Nüüd sellest saan ma aru, et tegu on ilmselt allergiaga aga kas see on mähkmetest või piimast ? Andsin talle lehmapiima ( laps aastane) ja samas olid tal ka uued mähkmed ( nüüd vahetasin küll vanade vastu). Punnid läksid juba ära kuid täna pidi õnnetuseks kaua aega pissise mähkmega olema ja tulid jälle uuesti. Kui see on nüüd piimast, siis millal võiks uuesti proovima hakata või jääb see piimaallergia kestma ? Miks lööb see tussu peal välja ?? Teiste piimatoodetega pole seda juhtunud ( jogurt, haps, keefiir). Aitäh vastuse eest.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Ainult mähkmepiirkonna lööve viitab mähkmedermatiidile. Piimaallergia/talumatuse korral peaks lööve paiknema ka mujal kehapiirkonnas. Ja harva kujuneb piimaallergia/talumatus välja üle aasta vanustel lastel. Soovitan teil sageli mähkmeid vahetada, et mähkmesse kogunenud lapse piss ja kaka ei ärritakse lapse nahka. Kreemitada tundlikule nahale sobilike kreemidega (Essex, SebaMed jne). Intensiivsema lööbe korral sobivad tsinkoksiid salvid, mis on apteegist saadaval ilma retseptita. Selles osas nõustab teid apteeker. Oluline on naha hooldus!

Dr. Maire Vasar