Urtikaaria 24.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu haigus vaevab mind juba ca 3 aastat.Alguse sai see uues töökohas ,kui olin ametipostil olnud umbes pool aastat.Lööve tekkis minu meelest praktiliselt üle öö.Kannatasin selle käes vist paar nädalat,kui otsustasin arsti juurde minna,sest selline haiglaslik sügamine ei tundunud enam normaalne.Kui ma korra juba sügama hakkasin siis ei tulnud sellele enam lõppu,isegi keel ja kurk kihelesid ja kohati tekkis tunne,et õhku jääb väheks.Minu haigusele annab siiani leevendust Zyrtec,mida tarvitan juba 2,5 aastat iga 24 tunni tagant 1 tbl.Ilma rohuta on täiesti võimatu elada.Ka allergia teste olen teinud,selgusid mitmed ained millele allergiline olen,näiteks apeslinid ja pähklid,aga neid olen terve elu vähesel määral tarbinud ja vähe usutav ,et nendest nii tugev allergia tekkis.Sellepärast oletangi,et allergia on alguse saanud töö juurest,mis põhiliselt tegeleb kiletoodangu valmistamisega(kiletolm,kile sulatamisest tekkivad mitmed keemilised ühendid,trükivärvid jne,jne.).Töökoha vahetamine ei ole ka eriti mõeldav,sest töökoha valikut pole ja niisama kodus ju istuda ei saa.
Lõpuks ka minu küsimus-olen veel noor ja soov oma pere luua,aga kuidas on see võimalik , kui ma ilma Zyrtecita olla ei saa,aga raseduse ajal seda tarvitada ei või.Kas on äkki selliseid ravimeid,mida tohib raseduse ajal võtta?Mida siis teha,töölt ära tulla ei saa,sest raha on vaja,ilma ravimita ka olla ei saa,aga last tahaks juba ka.
Andke palun nõu,ette tänades ja kõigile teistele palju tervist soovides Neiu(24)!

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kirjelduse järgi on teil tegemist kroonilise urtikaariaga (kestnud kauem kui 6.nädalat). Pideva naha sügelemise tõttu on haigus teile tõesti väga koormav. Ja kahjuks kroonilise urtikaaria põhjuse kindlakstegemine on raske ja tihti võimatu. Nõustun teiega, et vaevalt apelsin ja pähklid põhjuseks on, kuna neid saab vältida. Kuna puutute tööl kokku mitmete kieemiliste ühenditega, soovitan teil Tallinnas Kutsehaiguste haiglas uuringuid teha, kus on võimalik täpsustada reaktsiooni tekkepõhjuseid. See võimaldaks võib olla vältida konkreetse keemilise ühendiga kokkupuudet. Kõigi ravimitega, sealhulgas ka antihistamiinsete ravimitega, on raske katsetusi läbi viia rasedatel. Seetõttu pole ka andmeid, kui ohutud/ohtlikud nad lootele on. Seniste uuringute põhjal võib Claritini raseduse ajal kasutada, kuid ta ei ole täiesti ohutu. Seega on teie seisund igati komplitseeritud. Kuid valik tuleb teha. Kui te ikkaga soovite last, tuleb kutseallergia tõttu töökohta vahetada. Või antud töökohas leida teile sobivam töö vähemalt raseduse ja imetamise ajal. Kui teil seni uuringuid Kutsehaiguste nõuandlas pole tehtud, soovitan seal ära käia.

Rahulikku meelt soovides,
dr. Maire Vasar