Allergiline nohu? 17.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 30-aastane naine ja viimase nädala hädas vesise-kõdistava-aevastava nohuga. Mingit allergiat mul pole olnud. Kas on millegi järgi võimalik vahet teha külmetuse ja allergia vahel? Kas allergia võib nii "vanas" eas äkki tekkida?

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Allergia võib tekkida igas vanuses. Allergiline nohu esineb 15-20% inimestest. Tavaliselt kujuneb haigus päriliku eelsoodumusega inimestel. Allergiline nohu võib olla: sessoonne ehk hooajaline või aastaringne. Sümptomiteks on
rohke vesine eritis ninast, ninasügelus, aevastamine, kipitustunne ninas ja/või
nahahingamise takistus. Seega on sümptomid sarnased külmetuse korral esineva kaebustega. Kuid allergiline nohu on krooniline ja ta ei möödu nädalaga. Abistavatest uuringutest on võimalik teha nahateste allergeenidega või erivajadusel määrata spetsiifilisi IgE tüüpi antikehasid vereseerumis. Kuna allergilist nohu vallandavaid tegureid on palju, ei selgu põhjus kahjuks alati ka uuringutega. Kuna teie nohu tekkis viimasel nädalal, võib põhjuseks olla kase õietolm. Allergilise nohu puhul tavalised ninatilgad ei aita, nende pikaajaline kasutamine teeb nina limaskestale isegi kahju. Tänapäeval on kasutusel mitmeid efektiivseid ravimeid allergilise nohu tarvis. Enim kasutatavad ravimid on: suukaudsed allergiat vähendavad ravimid (nn. antihistamiinikumid) ja paikselt kasutatavad nina antiallergilised ravimid (hormoonid, antihistamiinsed preparaadid, kromoglükaadid). Nohu püsimisel >10 päeva soovitan konsulteerida perearsti või allergoloogiga.

Tervitades,
dr. Maire Vasar