allergiatestid 14.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

tervist. Praegu 19-a tüdruk on sünnist saati vaevelnud naha- allergia käes. Atoopilised nähud on praeguseks põlveõndlatest kadunud, kuid suundunud silmaümbrusenahale. Arst soovitab ikka vana hüdrokortisoonsalvi, mis eriti ei aita. Käevrrele tehtud al.testid ( umbes 7 a tagasi) näitasid kodutolmu ja mõnesid toiduaineid, mida reaalses elus ei õnnestu vältida. Siis öeldi ka, et testi usaldusväärsus on 50 %. Kas on viimasel ajal tekkinud mingeid uusi võimalusi või on ikka needsamad paar sissevõtmise- ja sajad pealemäärimiserohud, mida oma aja sisustamiseks võid katsetada? Äkki on tervisele kasulikum isegi mitte ravida allergiat? Tänades Tiiu.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Atoopiline dermatiit on krooniline haigus, mille kliiniline avaldus muutub lapse kasvades. Täiskasvanu eas paikneb atoopilise dermatiidi lööve just silmaümbruses, kaelal ja suu piirkonnas ning suurte liigeste painutuskülgedel. Kuna teie tütrel on lööve ainult silmaümbruses, siis on kerge, piirdunud vormiga tegemist. Näo piirkonnas tugevamaid hormoonsalve kui hüdrokortisoon ei soovitatagi nende kõrvaltoimete tõttu. Kuid käesoleva aasta kevadest on Eesti turul uus, mittesteroidne põletikuvastane paikne kreem - ELIDEL, mida soovitatakse just näo piirkonna dermatiidi ravis. See on 50% soodustusega retseptriravim . Uusi allergiateste ei ole kahjuks lisandunud. Sellega, et nahatorketestide usaldusväärsus on ainult 50%, ma küll nõustuda ei taha. Nahatorketestid on IgE vahendatud allergia kindlakstegemiseks eelistatuim meetod. Kuid mitteallergilise ülitundlikkuse korral jäävad testid muidugi negatiivseks. Kuid teie lapsel on 7 aasta tagused testid olnud positiivsed. Kuna aeg on möödunud, võiks korrata uuesti nahateste, samuti saab IgE antikehasid määrata veeniverest. Kirjast ei selgu, mis toiduainetele, teie laps oli ülitundlik, mida reaalses elus vältida ei saa. Kui ta on ülitundlik toiduainele, mida ta kasutab, siis loomulikult allergiasümptomid püsivad. Samas, on atoopiline dermatiit ikkagi krooniliselt ägenev nahahaigus ja ägenemised ei ole ainult allergeenkontaktiga seotud. Väga oluline on kuiva naha hooldus. Regulaarne niisutavate kreemide kasutamine vähendab oluliselt ka hormoonsalvide, -kreemide vajadust. Ja kreem- või salv on tõepoolest vastavalt individuaalsele sobivusele, mis mõnikord vajabki "katsetamist". Loodan, et teie tütre allergianähud soovitatud raviga taanduvad.

Dr. Maire Vasar