1,5a lapse norskamine 15.01.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! 1,5a laps on aja jooksul hakanud norskama. Probleem on saanud tugevalt ilmsiks viimase nädalaga. Laps on alati nina ja silmi süganud. Kodune õhuniiskus on ilmselt normi madalamas otsas. Haigussümptome lapsel ei ole. Samuti ei ole laps liiga tihti tõbine. Kuna laps saab öösel veel rinnapiima, esineb norskamist eeskätt just selle tegevuse ajal, aga ka muul ajal. Samuti esineb teatavat ninaneelu norsatavat heli päevasel ajal. Uneapnoega seotud hingamise seiskuid öösel täheldanud ei ole. Norskamine ei kesta terve öö, vaid vahepeal. Sügisel mainis lastearst, et lapse mandlid on kohevad.

Mida kahtlustada, kuidas probleem tuvastada? Millal peaks kahtlustama allergiat, millal kurgu- või ninaneelumandli suurenemist? Kuidas tekkinud norskamist leevendada?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Silmade ja nina sügelus võivad olla allergia väljenduseks. Alati ei tarvitse kaasneda vesist ninaeritist, võib olla ka tursest põhjustatud ninakinnisus. Ninakinnisus on üheks segavaks teguriks rinnaga toitmisel. Allergiatestid aitavad selgust tuua, kas on tegemist ülitundlikkusega aeroallergeenide suhtes.

Suurenenud adenoidid on sagedaseks norskamise põhjuseks, suurenenud kurgumandlid võivad põhjustada häälekat hingamist magamise ajal, lapse äratada ja asendi muutumisel tavaliselt kaovad. Ninakäikude ja kurgumandlite väljanägemist oskab hinnata perearst, kes vajadusel suunab kurgu-nina-kõrvaarsti vastuvõtule.

Neelu valgunud sekreet võib tekitada norskamist meenutavat heli.

Kui ei kaasne suuhingamist, lapsel ei ole kõrvapõletikke, uni on häirumata, ei ole muretsemiseks põhjust.

Heade soovidega,
Kjulge