Nohu ja aevastamine pärast ärkamist 31.08.20 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

7-aastasel poisil ca 1,5 aastat kohe pärast tõusmist poole tunni kuni tunni jooksul tugev aevastamine ja nohu (nuuskab 20 taskrätti täis). Siis nohu kaob kogu päevaks. Sama toimub nii kodus kui mujal ööbides. Mis seda võiks põhjustada? Kas tegu võib olla tolmuallergiaga? Kas allergiatestid näitavad üldjuhul tolmuallergiat? Mida soovitate teha?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Haigusnähtude kirjeldus sobib väga hästi tolmulestaallergiale ja väidate, et need testid on 1,5 a tagasi olnud ka positiivsed. Tolmulestadest ei ole võimalik täielikult vabaneda, võimalik on nende sisaldust ja kokkupuudet vähendada. Infot leiate www.allergialiit.ee Kaebused tekivadki enam öösel-hommikul, sest voodis on tolmulestadega kõige tihedam kontakt.
Soovitus on pöörduda uuesti allergooloogi vastuvõtule ja uuesti teha allergia uuringuid (kas nahatorketestid või verest IgE antikehade sisalduse mõõtmine). See, mille suhtes ollakse ülitundlik, ajas muutub. Tavaliselt aja jooksul lisandub haigusnähte põhjustavaid aeroallergeene.
Selles vanuses saab teha ka astma uuringuid, et lisaks haigusnähtude kirjeldusele täpsustada hingamisteede funktsiooni.
Piima ja gluteeni vältimise vajalikkuse osas ei ole ma väga kindel. Soovitaksin eliminatsioonidieeti vaid juhul kui sellest on märgatavalt abi.

Heade soovidega,
Kjulge