Küsimus maksakahjustuse kohta 16.06.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Küsin oma isa kohta, mitte enda kohta. Sooviks arusaada, mida näitavad antud vereproovi tulemused? Tegemist on tõesti 52 aastase mehega, kes aastakümneid alkoholismiga maadelnud. Saan aru, et analüüs näitab maksakahjustust? Mis on aga edasine prognoos? Kaldun arvama, et inimene jätkab alkoholi tarvitamist igapäevaselt. On olnud varasemalt haiglas ka pankreatiidiga.
Küsin, et saada aru, mis edasine pronoos või praegune diagnoos on. Tänan ette juba seletuse ja abi eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Alkoholi maksakahjustav toime on ilmne. Kui kiiresti maksa kahjustus areneb on erinevatel inimestel erinev. Eriti kahjustab ta neid, kellel on kaasuvana viruslik hepatiit. Süstemaatiline alkoholi liigtarvitamine põhjustab maksa tsirroosi (sidekoestumist) ja läbi selle maksa puudulikkust - maksarakud hävivad ja asenduvad sidekoe rakkudega. Maksa funktsiooni lakkamine viib surmale.