Lapsel suur väljaheide 12.01.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lapsel oli juba väikesest peale (ca 3a) üsna raske kõhukinnisus. Sööb halvasti- miski ei maitse, eelistab magusat, toitude valik seetõttu üksluine, käib harva potil (ca 2x nädalas kakal). Kuna see tegevus oli nii valus (värises ja nuttis wc-s), siis tegemist oli juba psühholoogilise probleemiga.
Nüüdseks kui laps 9 aastane, siis valus enam pole, kakab endiselt ca 2x nädalas, vahel määrduvad püksid kui väljaheide vedelam (väga harva). Küll aga on mureks hiiglasliku väljaheite suurus/paksus (2-3x laiem kui tavainimesel). Tundub, nagu sool oleks välja veninud.
Soovin selle teemaga minna taas arstile, et konsulteerida ja vajadusel edasisi uuringuid teha. Millise arsti poole pöörduda? Milliseid uuringuid vaja? Mis lahendused oleksid?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ikka lastekirurg. Perearst vaatab lapse läbi, hindab kaalu-kasvu ja suunab rõõmuga edasi. Kas on tehtud juttu soolemuutusest nimega megakoolon ? Kindlasti õige toiduvalik- vältida magusat, rohkem täisterapudrud, hautatud aedvili, banaan magustoiduks, joogivesi, liikumine, potitreening.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi