Alalõua nihkumine 28.02.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kuu aega tagasi eemaldati retineerunud tarkusehammas. Selle käigus oli näha luuservade erinevat liikumist, mis viitas lõualuu murrule selles piirkonnas. Kaeban, et hambad ei lähe endises asendis kokku.

Kolm nädalat hiljem läksin lõualuukirurgi juurde, tehti OPTG, kus näha ilma nihketa alalõualuu murd eemaldatud piirkonnas. Alalõuaga manipuleerides hetkel fragmentide liikuvust ei täheldatud. Kuna tõmbamisest juba üle 3 nädala möödas ja fragmentide liikuvust enam ei tuntud, siis lahastamist ei planeeritud. Tehti järeldus, et kui peale murru paranemist jääb ikka tunne, et hambad ei käi õigesti kokku, siis planeerida hammaste valikulist lihvimist.

Kuu aja pärast lähengi tavahambaarsti juurde ja saab ka lihvida (üks konkreetne koht häirib kõige rohkem), aga ikkagi, kui võtta lõuatipust kinni ja nihutada lõuga natuke vasakule (tarkusehammas eemaldati vasakult poolt alt), siis ongi tunne, et endine hambumus tagasi ja tegelikult lihvimist ei vaja. Kuu aja jooksul ja möödudes ei ole saanud teha ka jõulist närimist, eriti parema, terve lõuapiirkonnaga ning ühtlasi sellega ka mingit õhukest asja närida, nt salatilehte, siis hakkab vasakule poole nagu mingit ebameeldivat vastujõudu andma (aga jälle, kui lõuatipust kinni võtta ja lõuga vasakule nihutada ja siis paremat lõuapoolt kokku suruda, siis sellist ebameeldivat jõudu vastaspoolele ei anna).

Lõualuuliiges oleks vasakult poolt kõrva alt nagu lahti, liikuv. Eile vaatasin, et kui suud peegli ees aeglaselt lahti teha, siis näha, et viimasel hetkel nihkub alalõug nagu õigesse asendisse, natuke vasakule.

Võin lasta ühe hamba kihva lihvida tavahambaarsti juures, aga parema poolega söömine jääb ikkagi raskendatuks ja probleem on mujal. Ise arvasin, enne lõualuukirurgi juurde minemist, et disk on trauma saanud, äkki siis ikkagi nii ongi ja vaja uuesti saatekirja mingi teise lõualuukirurgi juurde.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Selles küsimuses ei oska nõu anda. Peaksite kindlasti uuesti konsulteerima näo-ja lõualuu kirurgiga