Lümfisõlmed kaelal 12.01.20 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin teist arvamust seega kirjutan siia.

Nimelt avastasin novembris 2019 endal kaela pealt muhu mida tunda oli ainult katsudes. Suuremaks läheb see siis kui kaela liigutan. Läksin probleemiga perearstile ja ta ütles, et see on lümfisõlm. Kuna olin oktoobri lõpu poole haige siis arvas , et see sellest ja ootame nädala kas läheb alla. Nädala pärast ei olnud see alla läinud. Tegi vereproovid, mis olid korras. Ainult , et WBC oli 9,7 normväärtus on kuni 9,4 ja ta ütles et see on ok pole vaja muretseda. Paar päeva hiljem avastasin veel kaks sõlme kaelal ,mis on pisemad ja üks on isegi lõualuu sees mis tundub väga kahtlane. Siis kuskil nädal jälle hiljem läks mul paremalt poolt kael paiste. Läksin uuesti murega arstile ja saatis mind ultrahelisse. Ultrahelis öeldi ,et rasvkude sinna tekkinud samuti mõõdeti ühte lümfisõlme mis oli 0,9*0,3cm öeldi ,et see ok.

Tahangi teada, et kas see on normaalne et lümfisõlmed on endiselt üleval? Kas ma peaks pöörduma selle murega mõne konkreetse arsti poole? Või vahest ongi nii et need sõlmed ei lähegi tagasi? Olen ikka pisut mures kuna kardan, et äkki mul mingi tõsisem tõbi kallal.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Lümfisõlmede suurenemine võib viidata põletikulisele protsessile - kaelapiirkonnas hammaste, neelu, põskkoobaste jne. põletikule. Kui lümfisõlmed on suurenenud ka mujal, siis võib tegemist olla ka mingi süsteemse infektsioonhaigusega - mononukleoos, borelioos, jne. Kui põletikud on ravitud/välistatud ja lümfisõlmed jäävad ikkagi suureks, tuleks mõelda ka verehaigusele - kuulub hematoloogi kompetentsi.