Alaselja/sabakondi valu 19.03.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Olin varem atleet. Mul oli 2 aastat tagasi lingulõikus ja arst ei lubanud 3 nädalat istuda ega mõnda aega trenni teha. enne treenisin regulaarselt 5 korda nädalas. Kolm nädalat lösutasin poollamavas asendis, kuna töötan arvutis ja selg hakkas iga päevaga üha enam valutama. Mingil hetkel oli valu talumatu. Proovisin hakata uuesti liikuma, aga valu ei lasknud. Tarbisin üha suuremaid koguseid valuvaigisteid, käisin erinevates massaažides, taastusraviarst määras füsioteraapia (võimlemised saalis ja vees) korduvalt ja korduvalt. Algul üritasin käia ka joogas. Esimene aasta oli kõige hullem valu hommikul ärgates, kui selg oli pikalt samas asendis, siis ei saanud sellest enam välja. Venitasin aegamööda end kägarasse ja sealt edasi lõpuks püsti. Neurokirurg tegi seljast magnetuuringu ja 2018 augustis oli väike nihe ning 2019 jaanuaris juba suurem, kuid vastu närvi ei ole see disk ja arsti sõnul sellist valu ei põhjusta. Taastusraviarst nägi uuringul ka mingit tsüsti selgroo juures. Sellest ei ole teised midagi arvanud. Veres on näha väikest põletikku, kuigi tarbin regulaarselt Ibuprofeni ja Ketot. Günekoloogi sõnul nö "naiste" põletikku ei ole. Viimane kuu ei saa enam seista ega istuda üle 15 minuti. selline survetunne tekib ja terve vaagnapiirkond on valu täis. Eriti tugevalt kiirgab puusadesse. Valu ei ole otseselt seotud liigutustega. Kui olen sunnitud kusagil pikemalt istuma, siis ei saa püsti tulles enam käia (lonkan vaevu), järsult kummardades kaovad jalad alt ära ja kukun põlvili. Ehk lihtsalt mõistus tõrgub. Proovisin ka nõelravi leevenduseks, aga ei mingit tulemust. seega ei ole tegemist närvivaluga. Lihaspingeid võiks massaaž leevendada, aga ei aita. Nüüd on perearst kirjutanud saatekirja ultrahelisse, et vaadataks neerusid, aga endal on selline tunne, nagu selgroog mädaneks seestpoolt. Kui köhatan või aevastan, siis lööb meeletu valu sabakonti. Ei saa ka pead istudes ettepoole kummardada, siis lööb meeletu valu sabakonti. Püsti ja pikali ei löö pea noogutusega sabakonti valu. Palun andke nõu, mis minuga võib toimuda. Varem sain leevendust, kui end käpuli kägarasse tõmbasin. Algul oli küll valus, aga tasapisi läks kergemaks ja lõpuks oli hea. Jäin selles asendis kergendusest isegi magama mitmeks tunniks, kuni jalad täiesti surnud olid. Enam ma sellesse asendisse ei saagi, sabakondist hakkab nii kõvasti kakkuma ja valutama.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Üldkirurgina ei tunne ennast kompetentsena Teie probleemi osas. Soovitaksin kas neurokirirgi või ortopeediga nõu pidada. Neeruhaigust mina hästi ei usu. Kui Teie vaevused tekkisid peale linguoperatsiooni on võimalik ka seos sellega.