17 a.oksendas verd ja ka uriinis oli vähe verd 08.09.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Küsin minu sõbranna eest. Eile oli Ta oksendanud verd kaks korda ja täna ühe korra ja ka uriinis on verd. Tal on ka tugevad peavalud (tavaliselt ka migreeni hood) ja pea käib ringi. Ja ta ütles et tunneb kuidas veri tõuseb kurku ja laskeb alla tekitas talle lukksusi. Ta käis arsti juures Soomes. Temalt võeti vereproov ja uriiniproov. tulemuseks põiepõletik. ja arvati et vere oksendamine oli sellega seotud. Ja öeldi et tema vanuse puhul on se normaalne juhtum.
Mul on kahtlus nendes artides.KAS NEED UURINGUD OLI PIISAVAD?
KAS SE ON KA TEIE MEELEST NII?
JA KUI JUHTUB ET TA OKSENDAB KA HOMME VERD , MIDA TA PEAKS TEGEMA?
.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

17 aastase ja ka teiste vanuste korral pole ei vereoksendamine ega uriinis vere esinemine normaalsed. Kui neid ühise nimetaja alla püüda panna , oleks see mingi hüübimise häire. Samas kui okse on punane ja midagi punast (näit. peet) pole söödud, siis veresisalduses kahtlust ei ole. Samas vere sisaldus uriinis subjektiivselt võib olla petlik - tihti peavad inimesed kontsentreeritud uriini veriseks. Vajab laboratoorset tõestust.
Teie sõbranna puhul vajab selgitamist oksendamise põhjus - kui palju oksendada, võib tekkida limaskesta rebend ja veri okses pole põhjus, vaid tagajärg.