Valud paremal alakõhus 17.06.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Paari viimase aasta jooksul on esinenud mitmel korral äkki algavaid ja väga tugevaid valuhoogusid paremal alakõhus. Käinud perearstil, kes soovitas No-spad, millest siiski abi polnud. Günekoloog tegi munasarjadest ultraheli - ei midagi halba. Kolonoskoopia tehtud 2016 sügisel: 2 väikest fibroosset polüüpi. Kahel korral väga tugevate valude tõttu EMOs käinud, tehtud ultraheli ja kontrastainega kompuutertomogramm: paremas neerus kortikaalseid tsüste, paremal väikses vaagnas mitmeid kaltsifitseerunud seintega tsüste. Akuutse valu põhjust ei selgu. Viimase jooksva aasta jooksul olen saanud 9 erineva pikkusega antibiootikumikuuri (rosacea, põiepõletik ja enamus põskkoopa ja otsmikuurgete põletiku tõttu), kahjuks ab-d enam ei mõju. Nüüd just olid järjestikku 10-päevane kuur + 5 päeva ja nüüd kolmandat päeva ülitugevad äkilised valuhood paremal alakõhus. Võtan Paracetamoli ja No-Spad, kuid abi sellest vähe. Valudega kaasneb ka sagenenud roojamis- ja urineerimisvajadus. Ei julge enam samade kaebustega perearsti poole ega EMOsse pöörduda, kuid valud on võtnud juba eluisu. Kas võib olla, et antibiootikumid on põhjustanud kahjustusi, mis kutsuvad esile ülitugevaid valusid? (Selline küsimus tekkis, kuna Dalacini infolehes on öeldud, et eriline ettevaatus on vajalik, kui teil on varem olnud antibiootikumide kasutamisega seotud jämesoolepõletikku (koliiti)). Kas oskate nõu anda - on mul veel mingit võimalust valude põhjust välja selgitada ja abi saada? Vabandan pika kirja pärast!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nii äkiliste valude põhjuseks antibakteriaalsest ravist tekkinud düsbakterioos on vähetõenäoline. Kuna olete põhjalikult uuritud, siis tuleb konstanteerida, et tegemis on nn.funktsionaalsete valudega, mille põhjust pole uuringutel võimalik leida. Kuna koloskoopiats on möödas 2 aastat, siis ehk oleks otstarbekas seda korrata.