Sapikivid ja sapipõis 16.02.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Kui sapikoolikuvalud esinevad harva. Aastas paar korda näiteks. Kas siis on suur oht et sapipõis võib lõhkeda ja põletikku minna. Millal üldse on oht sapipõie lõhkemiseks või põletikuks. Kui enesetunne on korras kas siis ikkagi püsib oht ?Kas saikooliku valusid saab leevendada ravida, mõtlen siis rohkem liikumist ja toiduvalikut.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sapikivide puhul ei saa kunagi täpselt öelda, millal võib tekkida uus koolikvalu või kuna tekib põletik, mis nõuab erakorralist sekkumist. Saab rääkida vaid statistilisest tõenäosusest. Kui inimesel on sapikivid ja nendest tal vaevusi ei ole, siis tõenäosus haiguse ägenemiseks on 1-2% aastas. Kindlasti dieedi rikkumine - vürtsikad praetud toidud, alkohol - on riskifaktoriteks. Sapikoolikute ravi seisnebki valude äravõtmises, mis vahel õnnestu aga vahel areneb sellest ka põletik, mis nõuab erakorralist operatsiooni.