Noor mees ja sapikivid 07.06.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lugesin netist sapikivide kohta ja kõikjal oli kirjutatud et sapikivid põhjustavad valu roide all või ülakõhus.
Mul leiti kaks ~15mm sapikivi. Mingit valu kusagil ei ole. V.a kerge "sumin" aegajalt puusakondi kohal. See pigem nagu mingi närvivalu moodi.
Perearst ütles, et tuleb minna opile.
Kas võib edasi elada olemasolevate kividega? Minu arust on elukvaliteet koos mittevalutavate sapikividega ja toimiva sapiga parem, kui ilma sapipõieta ja 35aastaselt kuivikuid närima hakata.
Mis vastunäidustused on?
Tänan

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie nn sumin pole ilmselt põhjustatud sapikividest. Kui Teil sapikividest vaevusi ei ole, ei näe ka mina põhjust, miks sapipõis eemaldada. Samas kivide olemasolul ei saa vältida, et kunagi võiks tekkida seal äge põletik või kooliku (ägedad valud). Ei maksa aga karta ka seda, et ilma sapipõieta peaks sööma vaid kuivikuid - ilma sapipõieta elatakse kaunis normaalset elu, mõningased piirangud dieedi suhtes võivad jääda, aga ei pruugi.
Kui aga sapipõis tõesti vaeva ei tee, katsuge kivide olemasolu unustada.