paistes näpp 02.01.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! U kuuaega tagasi sain kehalise kasvatuse tunnis, korvpalli soojendus harjutusi tehes (söödud) , palliga vastu näppe. Palli püüdes ühe käega oli palli kiirus oodatust suurem. sõrm sai koheselt pandud külma kraanivee alla jooksma, et paiste ei löheks. Alguses ei olnud hullu midagi, aga u tunni pärast hakkas valutama. Kodus panin veel külma peale. Perearst ei võtnud näpuga midagi ette, soovitas kreemi (troxevasin vms). Esimene nädal oli hästi aga siis hakkas jälle aegajalt valutama ja siiamaani valutab kui nt natuke rohkem kõverdada. Kunagi oli sama mure ka väikse sõrmega, tehti röntgnen, aga perearst midagi ette ei võetnud. Et mul olekski küsimus, et mida teha ja kuhu pöörduda saaks? Tegemist on paremakäe keskmise sõrmega ja sooviks, et korda saaks, sest koolis pikema konspekti kirjutamisel hakkab sõrm valutama.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sellise traumaga võib tekkida ka sõrmeluu murd, kuid tavaliselt on liigese distorsioon, ehk nikastus (pehmete kudede rebend). Luumurdu saab diagnoosida röntgenpildiga, pehmete kudede vigastuse diagnoosimisele tavaröntgen midagi juurde ei anna. Kõige tähtsam selliste traumade juures on anda rahu, mille käigus saab paraneda ka luumurd, kui see esineb. Kui paeremaks ikkagi ei lähe soovitaksin pöörduda ortopeedi poole.