Valu ning veritsus väljaheite väljutamisel 09.01.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
2015.a suve alguses tekkis mure, et kõht oli pidevalt kinni. Seoses sellega tekkis ka väline heomorroid, selle sain omade jõududega üsna kiirelt ravitud.
Suurem probleem seisneb aga selles, et tualetis käies on väljaheite väljutamine väga valulik (see probleem tekkis 2015 suve lõpus). Tundsin/tunnen väljutamisel seda kohta, selline tunne nagu miski oleks seespidiselt katki (ei sügele ning otseselt peale tualetis käimist ei valuta, vahel annab mõnda aega tunda). Tualetis olles tunnen, et just ühest kohast nö "möödumine" teeb valu, peale seda on jälle enesetunne korras. Üle ühe korra esineb ka veritsust (võib ka juhtuda, et vahel on mitu korda järjest veritsust), veri on erkpunane (näeb välja nagu värske veri).
Panin 2015 septembriks aja üldkirurgile, kes omakorda suunas mind septembri lõpus kolonoskoopiale (Meremeeste).
Kolonoskoopial midagi ei leitud, panen kirja, mis antud lehele kirjutati:
"Jämesoole ettevalmistus hea, soole limaskest roosa, läikiv, täielik kolonoskoopia, sisemised väikesed hemorroidid, ei veritse, limaskestal anuses väikesed erosioonid. Anusitis."
Peale protseduuri soovitati lihtsalt astelpajuõliga seespidiselt määrida, mingil määral on see aidanud, kui valu püsib siiski veel alles. Samuti veritus, kuid nüüd olen tähele panema hakanud, et väljaheite peal jookseb verejutt mööda ühte külge (ehk siis see külg, mis väljutamisel ka valu teeb).

Küsiksingi Teilt, et mida ette võtta? Kõht kinni otseselt ei ole (kuid kindlasti võiks "pehmem" olla), käin põhimõtteliselt iga päev tualetis, ja kui pidevalt verd tuleb, siis see ei mõju organismile kindlasti hästi. Olen üsna nõutu.

Samuti kas võib mingit rolli/seost mängida see, et probleem algas umbes samal ajal, kui avastati, et PAP test on korrast ära. Käisin kolposkoopial (juuli 2015), väline vaatlus oli korras, aga võeti proov, avastati HPV 16, käisin täna (jaanuar 2016) uut PAP testi tegemas, ning antud vastused saabuvad kahe nädala pärast. Olen üsna mures, ja ei tea mida ette võtta ning kelle juurde pöörduda.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjelduse järgi võiks Teil tegemist olla pärakulõhega. Koloskoopial seda ei pruugi näha. Posit. PAP testiga see seotud olla ei tohiks. Peaksite pöörduma uuesti Meremeeste haiglasse proktoloogi vastuvõtule.