Kannaluu murd 11.01.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on küsimus oma ema (55) kohta.
Kolm kuud tagasi kukkus ta omal kannaluu katki. Pandi kipsi. Kipsis oli jalg 3-kuud.
Nüüd hiljaaegu kips võeti ära ja tehti pilt. Arst ütles, et ilusti kokku kasvanud, aga luu on veidi hõre. Et hea kui see on murrust, hullem kui luuhaigus..
Mida ta sellega silmas võis pidada? Luudehõrenemist? Või on mõni luuhaigus veel hõreda luuga seotud? Milline?
Kindlasti lähme Tartu kontrollima luutihedust, kuid sinna pääseb alles veebruaris.
Teine küsimus, et taastusravi talle ei määratud. Öeldi, et esimene nädal ei astu jalale, teine nädal juba vaikselt võib ja liigutada lõpuks jalga, et ta peab hakkama samuti tööle, nagu teine jalg. Hetkel on jalale tal isegi valus astuda ja minu mõte on, et peaks ehk siiski taastusravi saama. Kuidas muidu on sellistel juhtudel käitutud?

Kõike head!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui luu ei ole 3 kuud oma funktsiooni täitnud - pole saanud koormust - siis "hõrenemine" - on paratamatu sellega kaasaskäiv nähtus. Teine asi on kui inimesel hõrenevad kõik luud - see on eaga kaasnevad ainevahetushäired, enamasti naisterahvastel. Taastusravi seisnebki järkjärgulises jala koormamises. Aktiivsel inimesel on võimalik sellega vastavalt arsti ettekirjutustele tegeleda ka kodus.