Jalaluumurd 24.09.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Mure selline, et 7 aastat tagasi (14a) hüppasin trepist alla, aga maandusin jala välisküljele. Mõlemad sääreluud murdusid pooleks. Peale seda oli mul 2,5 kuud üle põlve kips ning kui see põlveni lõigati oli veel 1,5 kuud lühike kips ja peale seda pidin tükk aega lahast veel kandma.
Kas see on normaalne, et pikka maad kiiresti kõndides (kui vaja bussi peale jõuda, kuid oled hiljaks jäämas`) või joostes (just järjest, nt jalgpalli mängides, kus vahepeal saab seista ei ole midagi) hakkab murru koht valutama? Valu muutub mingi aja pärast mittetalutavaks.
Kooli ajal ma pikkasid maasid jooksma ei pidanud, kuna õpetaja teadis mu murest. Nüüd aga tahtsin trenni minna ja seal on palju jooksmist ning jalg segab mind.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Trauma tagajärjel vaevused võivad olla, iseasi kas seda normaalseks võib pidada. Traumade tõttu paljud sportlased peavad ka karjääri lõpetama, samas mõned väga raskete traumadega teevad peale paranemist tippsporti edasi. See kõik on väga individuaalne. Peaksite mõne ortopeedi-spordiarstiga sel teemal nõu pidama. Teinekord ei olegi vaja väga suurt vahelesegamist, et asjad paremaks läheksid. Kindlasti pole aga kõigi trauma tagajärgede 100% kaotamine võimalik.