4 aasta tagune lahtine luumurd 29.07.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Minu pojal oli 4 aastat tagasi kiigelt kukkumise tagajärjel lahtine luumurd, lihas läks mädanema, opereeriti Tartus, küünarvarreluu oli mitmest kohast katki, mädaniku tõttu ei saadud tugevdusvardaid panna. Kokku kasvas veidi viltu ja poisil oli raskuste tõstmise piirang ( soovitavalt mitte üle 5 kg ). Arst arvas, et kui saab täiskasvanuks ( nüüd 19 ) ja on vaja, siis murtakse lahti ja pannakse uuesti kokku. Käsi on üle pingutamise korral vahel valutanud. Nüüd sai poeg tööle kokana ja tööandja on mures käe pärast. Kas see piirang ( kuni 5 kg ) kehtib tõesti ka praegu 4 aastat hiljem ??? Kas oleks tark tegu lasta lahti murda ning kas siis ei oleks enam piiranguid?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu kaunis spetsiifilise ortopeedilise küsimusega, millele üldkirurgina üheselt vastata ei oska. Teie poeg peaksi minema ortopeedi vastuvõtule ja siis koos temaga plaani pidama. Väga raske on loota peale sellist traumat ja tüsistusi päris tervet kätt. Kui palju ja mis selleks konkreetsel juhul teha tuleb, saab otsustada vaid peale läbivaatust.
Mis puudutab 5 kg raskuspiirangut, siis arvan, et selleks enam põhjust ei ole. Loomulikult võivad aga tekkida ülepingutusel vaevused. Seega soovitaksin koormust pikkamööda tõsta ja jääda pidama sinna, mis veel valu ei põhjusta.