Põlve meniski taasvigastamisest hoidumine 14.04.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Justkui iseenesest tekkis vasaku põlveliigese plõksumine ja valud. Artroskoopia (5. aprillil 2011) käigus tuvastati, et oli mediaalse meniski tagumise sarve lapikujuline rebend. Artroskoopia käigus tehti rebendi retektsioon. Mingit traumat, millest vigastus oleks võinud tekkida, mul enda teada olnud ei ole. Lugesin, et selline rebend tekib põlve ülemäärase rotatsiooni tõttu. Siit esimene küsimus, et mis täpselt on põlve ülemäärane rotatsioon?
Teine küsimus, et kuidas hoiduda meniskivigastuse taastekkimise eest?
Millele tähelepanu pöörata? Enne põlvevalu käisin tihti ja sooviksin ka edasi käija trennides body combat, body pump ja body balance. Samuti olen käinud jooksmas-sörkimas, kuni 10 km korraga ja tahaks ka edasi käia.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Iga kord meniski vigastusele ei eelnegi traumat. Osad vigastused on nn. degeneratiivsed. Peaksite selles küsimuses konsulteerima Teid opereerinud ortopeediga. Kui on tegu vaid meniski vigastusega ja kõhrepinnad on terved, siis pole probleemi, võite operatsioonist taastumise järel sportida nagu ennegi. Kui aga on tekkinud juba kõhre kahjustus, siis koormuse andmine ei ole soovitav - liigutamine on kasulik kuid võimalikult väikse koormusega liigesele (jalgrattasõit, ujumine).