Valulik muna kaenla all 13.09.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Jaanuaris tekkis vahetult enne Eestist äraminekut kaenla alla valulik muna. Pidasin seda närvide ja stressiga seonduvaks lümfiturseks ja kolme-nelja päevaga see taandus. Nädal tagasi läksin taas Eestist ära ning sihtkohas avastasin taaskord selle muna. Seekord märgatavalt suurem ja valulikum, lisaks on see nüüd sinakas-lillakat tooni läinud, aga tänaseks valutab vähem kui esimestel päevadel. Katsudes tundub pigem mingi koeline kui mädane moodustis olevat. Kas mul on põhjus välisriigist kiiremas korras abi otsida, loota et ise see taandub nagu kord varem või kannatab see oodata, kuni kuu lõpus taas kodumaale tulen?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pildi järgi võiks olla tegu mädase hidradeniiduga ehk iginäärme päletikuga. (analoogia furunkli või karbunkliga, mis spetsiifilises kohas kuid seisneb nahaaluskoes paiknevate näärmete põletikus). Ravi on antibakteriaalne ja kui on mädanik juba tekkinud siis selle avamises. Kui tõuseb palavik, soovitan koha peal abi otsida.