Valud kubeme juures 24.06.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Ma olen 15 aastane poiss. Ma olen 183 cm pikk ja kaalun 90 kg, mis tähendab, et ma olen ülekaalus. Ma käin 4 korda nädalas trennis. Trennid on umbes 2 -3 tunni pikkused ja tegelen heitealadega nagu kettaheide, kuulitõge ja vasaraheide. Vahel tuleb ette ka jõusaalitreeninguid, kuid suurimad raskused jäävad 45 kg piiresse (v.a. küki tegemisel, siis on umbes 80kg turjal).
Viimasel ajal on muret tekitama hakanud valu kubemest paremal ehk siis kõhu ja reie vahelisel alal. Jõusaalitreeninguid viimase kuu aja jooksul pole teinud, ainult heitetrenne. Paremal pool on kubemekanal umbes 3mm kõrgem kui vasakul ja see on mul olnud tükka aega. Kahtlustan kubemesonga, aga lugesin et kubemesong suureneb pikkamööda, aga see pole suurenenud 1,5 aasta jooksul. Katsudes ei tundu see olevat kah üldse soole moodi, vaid pigem natuke vedelikku. Katsudes tekitab ebamugava tunde, see pole terav valu, vaid pigem selline näriv.
Kõige hullem valu oli laupäevases trennis kui ma heitsin 5 kg vasarat ja lõpusirutusel ehk kõige pingete rohkemal hetkel tundsin teravamat valu paremas kubemekanalis ja ka parempoolses alakõhus. Nüüd peale seda juhtumit hakkab iga aktiivsema tegevuse käigus kubemekanalis näriv valu.
Ja lisaksin veel, et mul ei ole arengut spordis üldse olnud aasta jooksul, heited on pehmemaks ja aeglasemaks jäänud kui eelmisel aastal samal ajal, mu särtsakus on kadunud. Heited peaksid olema teravad, aga ma nagu ei suuda kuigi ma olen kõvasti trenni teinud ja kaalus pole juurde võtnud. Võibolla see viimane asi ei käi mu probleemiga kokku, aga igaks juhuks lisasin.
Et kas te oskate öelda, millega tegu võib olla? Mingisugune rebend või ikkagi kubemesong?
Ja kuhu ma peaks oma probleemiga pöörduma?

Aitäh

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ainult kirjelduse järgi makahjuks kubemesonga välistada ei saa. Vaja oleks siiski näha ja katsuda. Soovitan end näidata kirurgile, milleks vajalik siiski perearsti saatekiri. Võite alustada ka spordiarstist.