kõhuvalu 22.04.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lõigatud sapp.Valud kõhus juba paar aastat!Teostatud uuringud,ei leitud muud,kui sapitee laienemine.
Valud vasakul pool kõhu keskel,eriti,kui laman vasakul küljel.Ülakõhus mingi kõvem koht tunda,mis juba katsudes valus,aga ükski arst pole katsunud mu kõhtu.Tihti valud ka maksas ja sapitees(teravamad).Viimasel ajal vahel süda kergelt paha.
Süüa ei saa praktiliselt midagi,kui söön sooja toitu,siis 10 min. hiljem kõht kui,,vesi,,,eriti,kui esimene söögikord.Ei talu värsket liha ega kala,ei kapsast,ei tomatit,ei õuna,ei sibulat,küüslauku.Kui söön hästi vähe ja liigun(käin kalal),siis kergem,aga õhtul voodis jälle valutan.
Valutan pidevalt ja kuna valud pole eriti teravad,siis olen nendega harjunud elama aga muretsen ja see hakkab närvidele,seda enam,et emal oli kõhunäärme vähk...
Ise olen 50ne aastane ja rasvunud,üle saja kilo,nüüd olen 5 kilo kaotanud,kuna näksin toitu,aga sellega kaasneb nõrkus ja väsimus,siis sõõn rohkem ja valud tugevamad.Muidu söön 5-6 korda päevas ja paarsada grammi toitu korraga,aga ikka vasakul küljel olles vasakul valud ja vahetevahel rinde all ka.
On pandud ka refluksdiagnoos,aga milles ma kahtlen,sest ei ole kõrvetisi,ega tule toitu tagasi,Tarvitan juba üle aasta omaprazoli ja vahetevahel mezymi ja teisi seedimist aitavad rohtusid.
On lõigatud ka emakas ja kardan,et tegu võib olla liidete ja songaga,aga mis teeb kõhu lahti,kas kõhunääre,või ei jatku enam sappi,maks ka arvatavasti rasvunud.
Nüüd oleks selline küsimus ,armas tohter,kas oleks võimalik teha mulle kusagil radikaalne operatsioon ja vaadata,mis seal sees on?Kompuuteruuringut Pärnus ei ole tahetud teha aga ultraheli ei näita midagi,mis minu haigusega seotud...
Arvan,et olen väärikalt valudega elanud ja äkki ei ole sõrgadega elukat ja saaks veel ilma valudeta ka elada!!!Ma ei tarvita alkoholi,ega söö rasvast ega suitsetatud tooteid ja kasutan palju teadlikult tervistavaid ja vitamiinirikkaid toiduaineid,muidugi,milliseid saan süüa,aga abi ei midagi,kui siis ainult niipalju,et on aidanud püsti püsida,kuigi tihti kisub voodisse...
Olin eelmine aasta Pärnus uuringutel ja piinlik nagu uuesti haiglasse nõuda ja seda sondi on juba 4korda,,imetud,,!!!!
Ette tänades Merike

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pikas tekstis leidsin vaid ühe küsimuse, millele päris ühest vastust ei ole. Teie poolt nimetatud radikaalse operatsiooni alla mõistavad arstid/kirurgid tavaliselt operatsiooni, millega haiguskolle eemaldatakse. Ei ole veendunud, et operatsiooniga see võimalik on, sest Teie hädad võivad olla funktsionaalse päritoluga, kus ei olegi silmaga nähtavat ega käega katsutavat põhjust. Ka ei ole mitte kõik haigused kirurgiliselt ravitavad.
Operatsiooni Teie poolt formuleerituna "vaatamiseks, mis sees on" kaasajal tehakse väga harva, kuigi siiski tehakse. Diagnostika võimalused on lihtsalt nii heaks läinud, et selleks puudub vajadus. Seega enne tuleks ära kasutada kõik muud dianostika võtted ( selhulgas kumpuuteruuringud ja muu) ja alles viimase võimalusena kaaluda diagnostilist operatsiooni. Minu andmetel on kompuuteruuringu võimalus olemas ka Pärnus.