toitumine pärast sapipõie lõikust 26.01.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist!

Haiglast anti kaasa üks leht toitumissoovitustega sapipõiehaige menüüst. Vältida soovitatakse hapusid marju, shokolaadi, lihapuljongeid - miks? Kas need ei seedi ära või milles asi? Kas neid soovitusi peab järgima üks-ühele või väga väikeses koguses ei tee halba?

Haiglas anti pärast lõikust süüa ainult vedelat kraami, millal tahkemale üle võib vaikselt minema hakata? Praegu üle nädala lõikusest möödas, midagi süüa ei julge, kardan, et ärritab, ei seedi ära - kõht on selle nädala jooksul vaid korra läbi käinud ja see ka suure vaevaga, kuigi toitun putrudest, puljongitest, banaanist, jogurtist jms.

Suur aitäh vastamast ning kõike head!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Peale operatsiooni tuleb end tagasi hoida seni, kuni kõht esimest korda läbi käib. Pärast seda võib süüa juba päris normaalset toitu. Mõni aeg (kuni 2 kuud) tuleks vältida vürtsikaid, rasvaseid, praetud toite, mitte et neid üldse ei tohiks süüa aga kindlasti piiratud koguses. Üldiselt on kõik dieedisoovitused antud kaunis suure varuga - et kellelgi ei tekiks vaevusi. Mõni võib süüa kõike ja kohe ja midagi ei juhtu, teisel võib aga juba väiksemastki dieediga patustamisest tekkida vaevused, inimesed on erinevasd. Peaasi, et millegagi ei liialdaks ja kõike hakkaksite proovima vähehaaval. See, et nädala jooksul on kõht vaid 1 kord läbi käinud on kindlasti mittesoovitav - ka kõhukinnisusest võivad tekkida vaevused. Kui muidu ei saa tuleks tarvitada lahtisteid.