x-jalgade operatsioon 19.10.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 10-aastasele pojale plaanitakse teha põlvedele operatsioon, kuna tal on väga tugevad x-jalad (määratud ka puue). Alguses oli jutt operatsioonist, kus murtakse luud lahti ja pannakse jalad uuesti kokku. Aga siis leiti, et ta on selleks liiga noor ja nüüd soovitakse teha operatsiooni, kus põlvedesse pannakse sissepoole "klambrid", mis takistaksid luude kasvamist sisekülgedel, nii et väljapoolt kasvaksid põlveluud edasi ja selliselt võiksid jalad sirgemaks minna.
Ma ei ole kahjuks senini aru saanud, kuidas laps peale sellist operatsiooni liikuma hakkab. Peale taastumist, mis pidi aega võtma kaks kuud : kas laps saab siis istuda, käia, liikuda nagu normaalne inimene, või jääb ta käima karkudega? Kas nende klambritega saab põlvi kõverdada? Alguses sain ma aru, et saab, nüüd jutskui vastati möödaminnes, et ei. Samas see luude kasvamine kestab aastaid, kas laps jääb tõesti nii pikaks ajaks karkudega koolis käima, peab loobuma igasugustest muudest koolivälistest huvitegevustest jne.jne? Kuidas saab olla niimoodi aastaid tikksirgete jalgadega? Siit kahtlemata tekib mõte jätta see operatsioon ära ning oodata, kuniks poiss on meheks sirgunud, et võtta see raskem operatsioon siis ette. Kuid kahjuks on tal liikumisega siiski juba praegu probleeme, niimoodi ei oska me midagi otsustada.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olen üldkirurg ja selles küsimuses mittekompetentne. Selliseid operatsioone tehakse kindlasti vaid Tartus Ülikooli Kliinikumis või Tallinnas Lastehaiglas. Seal töötavad spetsialistid, keda mina usaldaksin ja kui Teie lapsele pakutakse operatiivset ravi, siis mina teekisn, nagu tohtrid soovitavad. Ka Teid huvitavatele küsimustele saate kindlasti vastused nende käest, tuleb vaid julgelt küsida.