jalahaavandid 01.02.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

tere! Tunnen muret oma ämma(70a. , ülekaaluline) järjest halveneva seisundi pärast. Nimelt on tal suured raskused käimisega. Põlvest allpool on jalad üles paistetanud, nahk oli kõva ja ülipingul. Nüüd on tal juba nahk lõhki ja haavad vesitsevad. Kirjeldada on seda raske. Kohati on kuivanud koorikud,mis omakorda hakkavad vesitsema. Oleme teda viinud arsti juurde, kus tehti südamefilm ja võeti vereproove. Väidetavalt pole ta vererõhuga probleeme ja süda korras, neerud töötavad. Kuid viimasel ajal tihedamini ta kukub maha, ja tunneb et süda puperdab. Jalgade pärast arstile helistades arvas, et vaja haiglasse panna, et tegemist südame puudulikkusega. Koduvisiiti tehes , aga arvas teisiti kuna sel hetkel oli vererõhk normis. Et piisab haavade sidumisest. Nüüd ei teagi mida arvata. Näeme et ta ei saa iseseisvalt üles voodist ja tema kõndimine piirdub tibu sammukestega. On proovinud ka kaalu alandada , aga erilisi tulemusi pole. Mida soovitaksite Teie, selle väikese ülevaate korral?
Lugupidamisega H.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjelduse järgi pole tegu kirurgilise probleemiga - ülekaalulisus ja südamepuudulikkus on asja põhjuseks. Tagajärje ravimine ilma põhjuse kõrvaldamata erilist efekti anda ei saa. Kaalu alandamine on kindlasti raske, kuid mitte võimatu. Ilma pole aga erilist lootust - kahjuks imerohtusid ei ole.